Participants

Name Surname Country City School Room Code
1 MURAD AGHAZADA AZERBAIJAN_1 BAKU Physics, mathematics and information science lyceum 229 1 AZE 1
2 MURAD AGHAYEV AZERBAIJAN_1 BAKU Physics, mathematics and information science lyceum 205 1 AZE 2
3 ORKHAN ASHRAFOV AZERBAIJAN_1 BAKU Physics, mathematics and information science lyceum 207 1 AZE 3
4 Aleksandar Milchev Bulgaria_1 Sofia NPMG 239 1 BGR 1
5 Velizara Zaharieva Bulgaria_1 Sofia NPMG 205 1 BGR 2
6 Dimitar Angelov Bulgaria_1 Sofia NPMG 209 1 BGR 3
7 Alex Villaro Krüger Denmark_1 Farum Marie Kruses Skole 208 1 DEN 1
8 Jingdan Hua Denmark_1 Søborg Marie Kruses Skole 211 1 DEN 2
9 Lazare Pachuashvili Georgia_1 Kutaisi LEPL Kutaisi Andria Razmadze Physico-Mathematical Public School N41 222 1 GEO 1
10 Lasha Kvatashidze Georgia_1 Kutaisi LEPL Kutaisi Andria razmadze Physico-Mathematical Public School N41 227 1 GEO 2
11 David Bandzeladze Georgia_1 Kutaisi LEPL Kutaisi Andria razmadze Physico-Mathematical Public School N41 233 1 GEO 3
12 Il’yas Eskenov Kazakhstan_1 Акмолинская  «Білім-инновация» лицей -интернат 210 1 KAZ 1
13 Nursultan Zhumat Kazakhstan_1 Карагандинская № 1 «Білім-инновация» лицей -интернат 218 1 KAZ 2
14 Iskender Mavlyanov Kyrgyzstan_1 Bishkek UWK SG №9 209 1 KGZ 1
15 Zhanel Kasymalieva Kyrgyzstan_1 Bishkek UWK SG №9 216 1 KGZ 2
16 Perizat Kanybekova Kyrgyzstan_1 Bishkek UWK SG №9 223 1 KGZ 3
17 BADRANGIIKH BAT-ORGIL Mongolia_1 Ulaanbaatar Erkhet Erdem 227 1 MNG 1
18 TUGSGEREL LKHAGVASUREN Mongolia_1 Ulaanbaatar Erkhet Erdem 233 1 MNG 2
19 ERDENEBILEG ERDENEBAT Mongolia_1 Ulaanbaatar Erkhet Erdem 239 1 MNG 3
20 Bogdan-Andrei Baban Romania_1 Bucharest Tudor Vianu National High School of Computer Science 205 1 ROU 1
21 Mihai Craciun Romania_1 Bucharest Tudor Vianu National High School of Computer Science 209 1 ROU 2
22 Tudor Bazac Romania_1 Bucharest Tudor Vianu National High School of Computer Science 216 1 ROU 3
23 Vladimir Viktor Mirjanic Serbia_1 Belgrad Mathematical Grammar School 227 1 SRB 1
24 Jovan Toromanovic Serbia_1 Belgrad Mathematical Grammar School 233 1 SRB 2
25 Milos Milicev Serbia_1 Belgrad Mathematical Grammar School 208 1 SRB 3
26 SHOKHRUKHDZHON ISOMATOV TAJIKISTAN_1 HISSOR BRANCH of TAJIK-RUSSIAN LYCEUM BOARDING SCHOOL in Hissor 222 1 TJK 1
27 VAZIRDZHON PIROV TAJIKISTAN_1 HISSOR BRANCH of TAJIK-RUSSIAN LYCEUM BOARDING SCHOOL in Hissor 231 1 TJK 2
28 JAMSHED RUSTAMOV TAJIKISTAN_1 HISSOR BRANCH of TAJIK-RUSSIAN LYCEUM BOARDING SCHOOL in Hissor 201 1 TJK 3
29 ABDURAUF KHATAMOV TAJIKISTAN_1 HISSOR BRANCH of TAJIK-RUSSIAN LYCEUM BOARDING SCHOOL in Hissor 209 1 TJK 4
30 SINO KHAIRIDINOV TAJIKISTAN_1 HISSOR BRANCH of TAJIK-RUSSIAN LYCEUM BOARDING SCHOOL in Hissor 223 1 TJK 5
31 FURUZONFAR RAKHMONOV TAJIKISTAN_1 HISSOR BRANCH of TAJIK-RUSSIAN LYCEUM BOARDING SCHOOL in Hissor 229 1 TJK 6
32 Kadyrberdi Annabayev Turkmenistan_1 Ashgabat Saparmyrat Turkmenbashy State Boarding School for Gifted Children 233 1 TKM 1
33 Ashyrgeldi Atayev Turkmenistan_1 Dashoguz Specialized School no:26 of Dashoguz City 224 1 TKM 2
34 Resul Shamuhammedov Turkmenistan_1 Ashgabat Saparmyrat Turkmenbashy State Boarding School for Gifted Children 222 1 TKM 3
35 Gamze Sönmez Turkey_1 İstanbul Vefa high school 207 1 TUR 1
36 Doruk Üzgün Turkey_1 İstanbul Vefa high school 218 1 TUR 2
37 Oğuzhan Tuğla Turkey_1 İstanbul Vefa high school 227 1 TUR 3
38 VADYM KOVAL Ukraine_1 Kyiv Ukrainian Physics End Mathematics Lyceum Of Taras Shevchenko National University Of Kyiv 222 1 UKR 1
39 ERIN ELIZABETH O’NEILL USA_1 South Carolina Governor’s School for Science & Mathematics 211 1 USA 1
40 Elbek Toshpulatov Uzbekistan_1 Bukhara region  Karakul academic lyceum 237 1 UZB 1
41 Abbos Sayliev Uzbekistan_1 Bukhara region  Karakul academic lyceum 207 1 UZB 2
42 Salimkhuja Abdulloev Uzbekistan_1 Bukhara region  Karakul academic lyceum 216 1 UZB 3
43 Jasurbek Imomov Uzbekistan_1 Fergana region  Karakul academic lyceum 201 1 UZB 4
44 Danat Duysenbekov Kazakhstan_10 г.Астана Лицей-интернат “Білім-инновация”  для одаренных юношей 225 10 KAZ 1
45 Sultanali Seydalyi Kazakhstan_10 г.Астана Лицей-интернат “Білім-инновация”  для одаренных юношей 231 10 KAZ 2
46 Shyngys Karishev Kazakhstan_10 г.Астана Лицей-интернат “Білім-инновация”  для одаренных юношей 237 10 KAZ 3
47 Bekkhan Baltabai Kazakhstan_11 г.Астана Школа для одаренных детей  №9 «Зерде» 203 11 KAZ 1
48 Bibigul’ Konkaeva Kazakhstan_11 г.Астана ” Школа-лицей “NURORDA” 208 11 KAZ 2
49 Abylai Ashken Kazakhstan_11 г.Астана Лицей-интернат “Білім-инновация”  для одаренных юношей 211 11 KAZ 3
50 Marat Nsanbaev Kazakhstan_12 г.Астана Школа-лицей “NURORDA” 222 12 KAZ 1
51 Dastan Bekmuhanbetov Kazakhstan_12 г.Астана Лицей-интернат “Білім-инновация”  для одаренных юношей 227 12 KAZ 2
52 Nurdaulet Esengel’di Kazakhstan_12 г.Астана Лицей-интернат “Білім-инновация”  для одаренных юношей 233 12 KAZ 3
53 Аlihan Qudaibergenov Kazakhstan_13 г.Астана Международная школа «SPECTRUM» 239 13 KAZ 1
54 Marlen Raushan Kazakhstan_13 г.Астана Лицей-интернат “Білім-инновация”  для одаренных юношей 224 13 KAZ 2
55 Alibi Zhenis Kazakhstan_13 г.Астана Школа-лицей “NURORDA” 209 13 KAZ 3
56 Kasym Muhanbetiyar Kazakhstan_14 г.Алматы Специализированный лицей №165 216 14 KAZ 1
57 Togzhan Shyntai Kazakhstan_14 г.Алматы Специализированный лицей №165 223 14 KAZ 2
58 Alan Beremkulov Kazakhstan_14 г.Алматы Специализированный лицей №165 229 14 KAZ 3
59 Alihan Zimanov Kazakhstan_15 г.Алматы «Тамос Эдьюкейшн Физико-Математическая Школа» 235 15 KAZ 1
60 Shyngys Bilyalov Kazakhstan_15 г.Алматы Haileybury Almaty 201 15 KAZ 2
61 Nurtas Shyntas Kazakhstan_15 г.Алматы Haileybury Almaty 207 15 KAZ 3
62 Kuanysh Zholdasov Kazakhstan_16 г.Алматы Специализированный лицей №39 210 16 KAZ 1
63 Arman Urazgulov Kazakhstan_16 г.Алматы Специализированный лицей №39 218 16 KAZ 2
64 Alihan Bekbolatov Kazakhstan_16 г.Алматы «Специализированный лицей-интернат «Білім-инновация» 225 16 KAZ 3
65 Arsen Adil’han Kazakhstan_16 г.Алматы «Специализированный лицей-интернат «Білім-инновация» 229 16 KAZ 4
66 Temirlan Nurligenov Kazakhstan_17 АОО «НИШ» Назарбаев Интеллектуальная школа химико-биологического направления, город Караганда 237 17 KAZ 1
67 Aruzhan Sabyrbek Kazakhstan_17 АОО «НИШ» Назарбаев Интеллектуальная школа физико-математического направления, город Талдыкорган 203 17 KAZ 2
68 Ulan Sejtkaliev Kazakhstan_17 АОО «НИШ» Назарбаев Интеллектуальная школа физико-математического направления, город Семей 208 17 KAZ 3
69 Alibek Orazalin Kazakhstan_18 АОО «НИШ» Назарбаев Интеллектуальная школа физико-математического направления, город Алматы 211 18 KAZ 1
70 Asylbek Olzhabaev Kazakhstan_18 АОО «НИШ» Назарбаев Интеллектуальная школа физико-математического направления, город Алматы 222 18 KAZ 2
71 Nurasyl Abdrazak Kazakhstan_18 АОО «НИШ» Назарбаев Интеллектуальная школа физико-математического направления, город Алматы 227 18 KAZ 3
72 Asel’ Kataeva Kazakhstan_19 Алматы НАО «Республиканская физико-математическая школа» 233 19 KAZ 1
73 Mansur Nurmuhametov Kazakhstan_19 Алматы НАО «Республиканская физико-математическая школа» 239 19 KAZ 2
74 Vladimir Smirnov Kazakhstan_19 Алматы НАО «Республиканская физико-математическая школа» 205 19 KAZ 3
75 Artur Papyan Armenia_2 Yerevan “Quantum” College 201 2 ARM 1
76 Mkrtich Hovsepyan Armenia_2 Yerevan “Quantum” College 207 2 ARM 2
77 Ernest Terjyan Armenia_2 Yerevan “Quantum” College 210 2 ARM 3
78 Dimitar Yasenov Bulgaria_2 Varna High School of Mathematics Varna 216 2 BGR 1
79 Zlatina Mileva Bulgaria_2 Varna High School of Mathematics Varna 223 2 BGR 2
80 Viktor Baltin Bulgaria_2 Burgas High School of Mathematics Burgas 229 2 BGR 3
81 Nika Glunchadze Georgia_2 Tbilisi Tbilisi #42 school Physics and Mathemetics after Academician I. Vekua 239 2 GEO 1
82 Giorgi Adikashvili Georgia_2 Tbilisi Tbilisi #42 school Physics and Mathemetics after Academician I. Vekua 205 2 GEO 2
83 Keso Kakachia Georgia_2 Tbilisi Tbilisi #42 school Physics and Mathemetics after Academician I. Vekua 209 2 GEO 3
84 Nursultan Kobeysinov Kazakhstan_2 Актюбинская Актюбинский областной специализированный лицей-интернат «Білім-инновация» для одаренных юношей 224 2 KAZ 1
85 Merej Bisenbin Kazakhstan_2 Актюбинская Актюбинский областной специализированный лицей-интернат «Білім-инновация» для одаренных юношей 216 2 KAZ 2
86 Didar Kozhikov Kazakhstan_2 Актюбинская Актюбинский областной специализированный лицей-интернат «Білім-инновация» для одаренных юношей 223 2 KAZ 3
87 Amirbek Abdirasulov Kyrgyzstan_2 Bishkek Bishkek Chyngyz Aitmatov Lyceum 229 2 KGZ 1
88 Alibek Kalykov Kyrgyzstan_2 Bishkek Bishkek Chyngyz Aitmatov Lyceum 235 2 KGZ 2
89 Adilbek Abdirasulov Kyrgyzstan_2 Bishkek Bishkek Chyngyz Aitmatov Lyceum 201 2 KGZ 3
90 KHANGAL BATTUR Mongolia_2 Ulaanbaatar Erkhet Erdem 205 2 MNG 1
91 IRMUUN CHINBAT Mongolia_2 Ulaanbaatar Erkhet Erdem 209 2 MNG 2
92 NYAMDORJ KHUYAGSUREN Mongolia_2 Ulaanbaatar Erkhet Erdem 216 2 MNG 3
93 BUMAN-ERDEM ENKHBOLD Mongolia_2 Ulaanbaatar Erkhet Erdem 223 2 MNG 4
94 BELGUTEI BYAMBADORJ Mongolia_2 Ulaanbaatar Erkhet Erdem 229 2 MNG 5
95 Andrey Zamyatin Russia_2 Yakutsk Republican Lyceum 223 2 RUS 1
96 Mariya Megina Russia_2 Yakutsk Republican Lyceum 229 2 RUS 2
97 Sandal Vasiliev Russia_2 Yakutsk Republican Lyceum 235 2 RUS 3
98 NAIMDZHON KHONDZHONOV TAJIKISTAN_2 DUSHANBE TAJIK-RUSSIAN LYCEUM BOARDING SCHOOL “HOTAM & P.V.” 235 2 TJK 1
99 MAHMADJON SHOHRUKHII TAJIKISTAN_2 DUSHANBE TAJIK-RUSSIAN LYCEUM BOARDING SCHOOL “HOTAM & P.V.” 203 2 TJK 2
100 USMONALI PAKHLAVONOV TAJIKISTAN_2 DUSHANBE TAJIK-RUSSIAN LYCEUM BOARDING SCHOOL “HOTAM & P.V.” 211 2 TJK 3
101 MUHAMMAD BOBOJONOV TAJIKISTAN_2 DUSHANBE TAJIK-RUSSIAN LYCEUM BOARDING SCHOOL “HOTAM & P.V.” 225 2 TJK 4
102 HOTAMI BAKHTOVAR TAJIKISTAN_2 DUSHANBE TAJIK-RUSSIAN LYCEUM BOARDING SCHOOL “HOTAM & P.V.” 237 2 TJK 5
103 Kemal Atajanov Turkmenistan_2 Ashgabat Saparmyrat Turkmenbashy State Boarding School for Gifted Children 231 2 TKM 1
104 Baygeldi Cholukov Turkmenistan_2 Murgap Saparmyrat Turkmenbashy State Boarding School for Gifted Children 201 2 TKM 2
105 Seydulla Narkulyyev Turkmenistan_2 Ashgabat Saparmyrat Turkmenbashy State Boarding School for Gifted Children 209 2 TKM 3
106 Volodymyr Fedynyak Ukraine_2 Lviv LPML 227 2 UKR 1
107 Maksym Protsyk Ukraine_2 Lviv LPML 233 2 UKR 2
108 Yaroslav Romanus Ukraine_2 Lviv LPML 208 2 UKR 3
109 Shakhboz Khasanov Uzbekistan_2 Bukhara region  Karakul academic lyceum 209 2 UZB 1
110 Ozodbek Khodiev Uzbekistan_2 Bukhara region  Karakul academic lyceum 216 2 UZB 2
111 Shomirza Askarov Uzbekistan_2 Djizak region Academic lyceum of Djizzak state Pedagogical institute 223 2 UZB 3
112 Ajdar Amrin Kazakhstan_20 Алматы НАО «Республиканская физико-математическая школа» 229 20 KAZ 1
113 Kuat Utebayev Kazakhstan_20 Алматы НАО «Республиканская физико-математическая школа» 235 20 KAZ 2
114 Arsen Seilkhan Kazakhstan_20 Алматы НАО «Республиканская физико-математическая школа» 201 20 KAZ 3
115 Il’yas Kalkamanov Kazakhstan_21 Алматы НАО «Республиканская физико-математическая школа» 207 21 KAZ 1
116 Arlen Dzhunusov Kazakhstan_21 Алматы НАО «Республиканская физико-математическая школа» 210 21 KAZ 2
117 Akzhol Toktasynov Kazakhstan_21 Алматы НАО «Республиканская физико-математическая школа» 218 21 KAZ 3
118 Batyrhan Sakenov Kazakhstan_21 Алматы НАО «Республиканская физико-математическая школа» 225 21 KAZ 4
119 Turar Zhalkul Kazakhstan_21 Алматы НАО «Республиканская физико-математическая школа» 231 21 KAZ 5
120 Rustam Dzhumazhanov Kazakhstan_21 Алматы НАО «Республиканская физико-математическая школа» 237 21 KAZ 6
121 Damir Abdulaev Kazakhstan_21 Алматы НАО «Республиканская физико-математическая школа» 203 21 KAZ 7
122 Yaroslav Toporov Kazakhstan_21 Алматы НАО «Республиканская физико-математическая школа» 208 21 KAZ 8
123 Sanzhar Mazhit Kazakhstan_22 Астана Филиал НАО «Республиканская физико-математическая школа» 211 22 KAZ 1
124 Tamerlan Burambayev Kazakhstan_22 Астана Филиал НАО «Республиканская физико-математическая школа» 222 22 KAZ 2
125 Zhandos Abdygaliyev Kazakhstan_22 Астана Филиал НАО «Республиканская физико-математическая школа» 227 22 KAZ 3
126 Tleuzhan Yerkenov Kazakhstan_23 Астана Филиал НАО «Республиканская физико-математическая школа» 233 23 KAZ 1
127 Aidyn Ardabek Kazakhstan_23 Астана Филиал НАО «Республиканская физико-математическая школа» 239 23 KAZ 2
128 Daniil Shatokhin Kazakhstan_23 Астана Филиал НАО «Республиканская физико-математическая школа» 205 23 KAZ 3
129 RAMIL JABIYEV AZERBAIJAN_2 BAKU Physics, mathematics and information science lyceum 211 2AZE 1
130 RASHAD MUSAYEV AZERBAIJAN_2 BAKU Physics, mathematics and information science lyceum 218 2AZE 2
131 FARID ISMAYILOV AZERBAIJAN_2 BAKU Physics, mathematics and information science lyceum 225 2AZE 3
132 Gagik Magakyan Armenia_3 Yerevan физмат нм. А.Шагиняна 218 3 ARM 1
133 Lyova Panosyan Armenia_3 Yerevan физмат нм. А.Шагиняна 225 3 ARM 2
134 Natalie Muradyan Armenia_3 Yerevan физмат нм. А.Шагиняна 231 3 ARM 3
135 Kristiyan Vasilev Bulgaria_3 Sofia FPMG 235 3 BGR 1
136 Mihaela Gledacheva Bulgaria_3 Sofia FPMG 201 3 BGR 2
137 Borislav Kirilov Bulgaria_3 Sofia FPMG 207 3 BGR 3
138 DIMITRI KORKOTASHVILI Georgia_3 Tbilisi LEPL Vladimir Komarovi Tbilisi Physics and Mathematics School 216 3 GEO 1
139 BAKARI GAMEZARDASHVILI Georgia_3 Tbilisi LEPL Vladimir Komarovi Tbilisi Physics and Mathematics School 223 3 GEO 2
140 LUKA MUSHKUDIANI Georgia_3 Tbilisi LEPL Vladimir Komarovi Tbilisi Physics and Mathematics School 229 3 GEO 3
141 Temirlan Muslimov Kazakhstan_3 Алматинская Специализированный лицей №20 с обучением на трех языках, город Талдыкорган 209 3 KAZ 1
142 Ermek Myirzabek Kazakhstan_3 Алматинская Алматинская областная специализированная физико-математическая средняя школа-интернат для одаренных детей имени Ш. Смагулова 216 3 KAZ 2
143 Tamerlan Subanbaev Kyrgyzstan_3 Karakol Khusein Karasaev lyceum 224 3 KGZ 1
144 Erdan Apiev Kyrgyzstan_3 Karakol Khusein Karasaev lyceum 210 3 KGZ 2
145 Syimyk Barchynbek uulu Kyrgyzstan_3 Karakol Khusein Karasaev lyceum 218 3 KGZ 3
146 ANKHBAYAR ERDENEBAYAR Mongolia_3 Ulaanbaatar Erkhet Erdem 235 3 MNG 1
147 ALTANGEREL IKHBAYAR Mongolia_3 Ulaanbaatar Erkhet Erdem 201 3 MNG 2
148 NURSAULYE BAKHYT Mongolia_3 Ulaanbaatar Erkhet Erdem 207 3 MNG 3
149 GANKHULUG TSATSRAL Mongolia_3 Ulaanbaatar Erkhet Erdem 210 3 MNG 4
150 TSOG BOLDBAATAR Mongolia_3 Ulaanbaatar Erkhet Erdem 218 3 MNG 5
151 Nikolay Morozov Russia_3 Chelyabinsk Liceum #31 201 3 RUS 1
152 Konstantin Myasnikov Russia_3 Chelyabinsk Liceum #31 209 3 RUS 2
153 Igor Levin Russia_3 Chelyabinsk Liceum #31 223 3 RUS 3
154 Rakhmondzhon Sabirov Tajikistan_3 Dushanbe Lyceum for Gifted Students in Dushanbe 205 3 TJK 1
155 Jamshed Ergashzoda Tajikistan_3 Dushanbe Lyceum for Gifted Students in Dushanbe 216 3 TJK 2
156 Nurbek Hasanboev Tajikistan_3 Dushanbe Lyceum for Gifted Students in Dushanbe 229 3 TJK 3
157 Alisher Azimov Tajikistan_3 Dushanbe Lyceum for Gifted Students in Dushanbe 239 3 TJK 4
158 RASULBEK OZODOV UZBEKISTAN_3 TASHKENT AFIDUM 229 3 UZB 1
159 SARVAR TULKUNOV UZBEKISTAN_3 TASHKENT AFIDUM 201 3 UZB 2
160 SARDOR SAITKULOV UZBEKISTAN_3 TASHKENT AFIDUM 231 3 UZB 3
161 Tigran Chtchyan Armenia_4 Yerevan физмат нм. А.Шагиняна 237 4 ARM 1
162 Norayr Bagdasaryan Armenia_4 Yerevan физмат нм. А.Шагиняна 203 4 ARM 2
163 Vachagan Dilanyan Armenia_4 Yerevan физмат нм. А.Шагиняна 208 4 ARM 3
164 Evgeni Kayryakov Bulgaria_4 Sofia Sofia High School of Matemathics 210 4 BGR 1
165 Ivan-Aleksandar Mavrov Bulgaria_4 Sofia Sofia High School of Matemathics 218 4 BGR 2
166 Ivo Zerkov Bulgaria_4 Sofia Sofia High School of Matemathics 225 4 BGR 3
167 Davit Khvedelidze Georgia_4 Tbilisi LEPL Vladimir Komarovi Tbilisi Physics and Mathematics n199School 235 4 GEO 1
168 Tamar Korkotashvili Georgia_4 Tbilisi LEPL Vladimir Komarovi Tbilisi Physics and Mathematics N199 School 201 4 GEO 2
169 Ana Onoprishvili Georgia_4 Tbilisi LEPL Vladimir Komarovi Tbilisi Physics and Mathematics n199School 207 4 GEO 3
170 Alisher Karim Kazakhstan_4 Атырауская Атырауский областной специализированный лицей-интернат «Білім-инновация» для одаренных юношей 223 4 KAZ 1
171 Aibek Myirzataev Kazakhstan_4 Атырауская Атырауский областной специализированный лицей-интернат «Білім-инновация» для одаренных юношей 229 4 KAZ 2
172 Nurdaulet Seylhanov Kazakhstan_4 Кызылординская Областной лицей-интернат “Білім-инновация” для одаренных детей №9 235 4 KAZ 3
173 Erbol Esengulov Kyrgyzstan_4 Bishkek School № 61 / Bishkek 225 4 KGZ 1
174 Dautbek Atabekov Kyrgyzstan_4 Bishkek School № 61 / Bishkek 231 4 KGZ 2
175 Shirin Alanova Kyrgyzstan_4 Bishkek School № 61 / Bishkek 237 4 KGZ 3
176 ANKHBAYAR BAT Mongolia_4 Bayankhongor ALGORITHM 225 4 MNG 1
177 DAANSRAN VAANCHIG-ARSLAN Mongolia_4 Bayankhongor ALGORITHM 231 4 MNG 2
178 ENERELT DELGERDALAI Mongolia_4 Bayankhongor ALGORITHM 237 4 MNG 3
179 ERKHESBOLD OCHIRKHUU Mongolia_4 Bayankhongor ALGORITHM 203 4 MNG 4
180 ARMANBYEK SOLTANMURAT Mongolia_4 Bayankhongor ALGORITHM 208 4 MNG 5
181 Nikita Kolesnikov Russia_4 Kazan Liceum 131, Kazan, Republic of Tatarstan, Russia 229 4 RUS 1
182 Georgy Mironov Russia_4 Kazan Liceum 131, Kazan, Republic of Tatarstan, Russia 235 4 RUS 2
183 Alekseу Zakirov Russia_4 Kazan Liceum 131, Kazan, Republic of Tatarstan, Russia 203 4 RUS 3
184 Muhammad Klychev Tajikistan_4 Dushanbe 203 4TJK 1
185 Dzhakhongir Urakov Tajikistan_4 Dushanbe 229 4TJK 2
186 Sohibjon Avgonov Tajikistan_4 Dushanbe 233 4TJK 3
187 Orlin Kuchumbov Bulgaria_5 Burgas High School of Mathematics and Natural Sciences Acad. Nikola Obreshkov 231 5 BGR 1
188 Kristian Minchev Bulgaria_5 Burgas High School of Mathematics and Natural Sciences Acad. Nikola Obreshkov 237 5 BGR 2
189 Galin Totev Bulgaria_5 Burgas High School of Mathematics and Natural Sciences Acad. Nikola Obreshkov 203 5 BGR 3
190 Vladyslav Zveryk Belarus_5 Минск Lyceum of  BSU 211 5 BLR 1
191 Mariya Zacharneva Belarus_5 Минск Lyceum of  BSU 218 5 BLR 2
192 Nikita Khomich Belarus_5 Минск Lyceum of  BSU 227 5 BLR 3
193 Anton Kiryievich Belarus_5 Минск Lyceum of  BSU 233 5 BLR 4
194 Dinmuhamet Nursoltanov Kazakhstan_5 Восточно-Казахстанская область Восточно-Казахстанский областной специализированный лицей «БІЛІМ-ИННОВАЦИЯ» для одаренных детей 201 5 KAZ 1
195 Adlet Bolatov Kazakhstan_5 Восточно-Казахстанская область Восточно-Казахстанский областной специализированный лицей «БІЛІМ-ИННОВАЦИЯ» для одаренных детей 207 5 KAZ 2
196 Simona Sozaeva Kazakhstan_5 Восточно-Казахстанская область Областная специализированная школа для детей, одаренных в области математики, физики, информатики 210 5 KAZ 3
197 Temirlan Kydyraliev Kyrgyzstan_5 Osh Osh Sema lyceum 203 5 KGZ 1
198 Aibar Amanov Kyrgyzstan_5 Osh Osh Sema lyceum 208 5 KGZ 2
199 Erkinai Shamshidniova Kyrgyzstan_5 Osh Kurmanzhan Datka lyceum 211 5 KGZ 3
200 Syimyk Barchynbek uulu Kyrgyzstan_5 Osh Osh Sema lyceum 222 5 KGZ 4
201 NAIDANSUREN BYAMBASUREN Mongolia_5 Ulaanbaatar school №1 211 5 MNG 1
202 MUNKHBAT UNUBOLD Mongolia_5 Ulaanbaatar school №1 222 5 MNG 2
203 TEGSHBAYAR UNDARIYA Mongolia_5 Ulaanbaatar school №1 227 5 MNG 3
204 ALTAN-OD ALTANSUKH Mongolia_5 Ulaanbaatar school №1 233 5 MNG 4
205 OTGONBAYAR MISHEEL Mongolia_5 Ulaanbaatar school №1 239 5 MNG 5
206 Otabek Barotov Tajikistan_5 Tursunzoda 205 5TJK 1
207 Burkhvali Kurbonov Tajikistan_5 Dushanbe 208 5TJK 2
208 Ulughbek Akhlilloev Tajikistan_5 Jabor Rasulov 224 5TJK 3
209 Mahmadnazar Humoyuni Tajikistan_5 Dushanbe 211 5TJK 4
210 Erasyl Kaldybek Kazakhstan_6 Жамбылская Специализированная школа-интернат “БІЛІМ-ИННОВАЦИЯ” для одаренных мальчиков 218 6 KAZ 1
211 Nursejit Baqqali Kazakhstan_6 Жамбылская Специализированная школа-интернат “БІЛІМ-ИННОВАЦИЯ” для одаренных мальчиков 225 6 KAZ 2
212 Bauyrzhan Kubeyev Kazakhstan_6 Жамбылская Специализированная школа-интернат “БІЛІМ-ИННОВАЦИЯ” для одаренных мальчиков 231 6 KAZ 3
213 Ivan Ogloblin Russia_6 Novosibirsk SESC NSU 224 6 RUS 1
214 Zafar Timurov Uzbekistan_6 Samarqand SamIES academic lyceum 229 6 UZB 1
215 Farzod Usmanov Uzbekistan_6 Samarqand SamIES academic lyceum 231 6 UZB 2
216 Akbar Erkinov Uzbekistan_6 Samarqand SamIES academic lyceum 235 6 UZB 3
217 Sultonxon Qudratov Uzbekistan_6 Samarqand SamIES academic lyceum 224 6 UZB 4
218 Malika Timurova Uzbekistan_6 Samarqand SamIES academic lyceum 203 6 UZB 5
219 ABDUSHUKUR AXADOV UZBEKISTAN_3 TASHKENT AFIDUM 239 6 UZB 6
220 Kadirbek Sharau Kazakhstan_7 Мангистауская Областной лицей-интернат “Білім-инновация” для одаренных детей 237 7 KAZ 1
221 Nurzhan Kongratbaev Kazakhstan_7 Мангистауская Областной лицей-интернат “Білім-инновация” для одаренных детей 203 7 KAZ 2
222 Zhandos Shangdybayev Kazakhstan_7 Мангистауская Областной лицей-интернат “Білім-инновация” для одаренных детей 208 7 KAZ 3
223 Darya Juravleva Russia_7 Innopolis Lyceum Innopolis 225 7 RUS 1
224 Ilya Pecherskiy Russia_7 Innopolis Lyceum Innopolis 237 7 RUS 2
225 Zufar Azizov Russia_7 Innopolis Lyceum Innopolis 205 7 RUS 3
226 Islam Muratov Kazakhstan_8 Павлодар Школа для одаренных детей «Жас дарын» 211 8 KAZ 1
227 Sherhan Turgyn Kazakhstan_8 Павлодар Лицей-интернат  «Білім-инновация» для одаренных юношей 222 8 KAZ 2
228 Ivan Ukolov Kazakhstan_8 Павлодар Школа – лицей №8  для одаренных детей 227 8 KAZ 3
229 Guzel Lotfullina Russian_8 Dolgoprudny “Phystech-Lyceum” named after P. L. Kapitsa 239 8 RUS 1
230 Dmitrii Kudriashov Russian_8 Dolgoprudny “Phystech-Lyceum” named after P. L. Kapitsa 207 8 RUS 2
231 Evgenii Boitsov Russian_8 Dolgoprudny “Phystech-Lyceum” named after P. L. Kapitsa 218 8 RUS 3
232 Abrorbek Shanazarov Kazakhstan_9 г.Шымкент “Лицей-интернат “Білім-инновация” №1 для мальчиков” 233 9 KAZ 1
233 Almas Dosai Kazakhstan_9 г.Шымкент “Лицей-интернат “Білім-инновация” №1 для мальчиков” 239 9 KAZ 2
234 Duman Oraz Kazakhstan_9 Туркестанская область Кентауский лицей-интернат “Білім-инновация” №3 для мальчиков 205 9 KAZ 3
235 Yaroslav Yasсhenko Russia_9 Ekaterinburg Specialized Educational and Scientific Centre of the Ural Federal University named after the first President of Russia B.N. Eltsin 216 9 RUS 1
236 Sergei Kushnerjuk Russia_9 Ekaterinburg Specialized Educational and Scientific Centre of the Ural Federal University named after the first President of Russia B.N. Eltsin 229 9 RUS 2
Name Surname Country City School Room Code
1 Areg Melkumyan Armenia_1 Yerevan Physical Mathematical after Shahinyan 101 1 ARM 11
2 Alexander Asriyan Armenia_1 Yerevan Physical Mathematical after Shahinyan 107 1 ARM 12
3 ABBAS ABBASLI AZERBAIJAN_1 BAKU Physics, mathematics and information science lyceum 101 1 AZE 11
4 RAMAL HASANLI AZERBAIJAN_1 BAKU Physics, mathematics and information science lyceum 103 1 AZE 12
5 Petar Dimitrov Bulgaria_1 Sofia NPMG 123 1 BGR 11
6 Iriney Vasilev Bulgaria_1 Sofia NPMG 103 1 BGR 12
7 Anastasia Kartvelishvili Georgia_1 Kutaisi LEPL Kutaisi Andria Razmadze Physico-Mathematical Public School N41 116 1 GEO 11
8 Grigol Tsirekidze Georgia_1 Kutaisi LEPL Kutaisi Andria Razmadze Physico-Mathematical Public School N41 123 1 GEO 12
9 Nursat Kulumkanov Kazakhstan_1 Акмолинская «Білім-инновация» лицей -интернат 101 1 KAZ 11
10 Sultanmahmut Esenkeldiev Kazakhstan_1 Карагандинская № 1 «Білім-инновация» лицей -интернат 107 1 KAZ 12
11 Tairali Asyilbekov Kazakhstan_1 Костанайская «Білім-инновация» лицей –интернат для одаренных детей 116 1 KAZ 13
12 Neilia Aitalieva Kyrgyzstan_1 Bishkek UWK SG №9 105 1 KGZ 11
13 Aijamal Chedenova Kyrgyzstan_1 Bishkek UWK SG №9 109 1 KGZ 12
14 BAT-ORGIL SAINBUYAN Mongolia_1 Ulaanbaatar Erkhet Erdem 121 1 MNG 11
15 Andreea-Ana-Maria Sima Romania_1 Bucharest Tudor Vianu National High School of Computer Science 123 1 ROU 11
16 Andrei-Calin Diaconu Romania_1 Bucharest Tudor Vianu National High School of Computer Science 101 1 ROU 12
17 Aleksandr Zenkovich Russia_1 Saransk Republic Liceum for Gifted Children 105 1 RUS 11
18 Aleksey Kadykov Russia_1 Saransk Republic Liceum for Gifted Children 109 1 RUS 12
19 Maksim Eskin Russia_1 Saransk Republic Liceum for Gifted Children 121 1 RUS 13
20 Aleksandr Volkov Russia_1 Saransk Republic Liceum for Gifted Children 103 1 RUS 14
21 Artur Balakshin Russia_1 Saransk Republic Liceum for Gifted Children 107 1 RUS 15
22 Aleksey Shishkin Russia_1 Saransk Republic Liceum for Gifted Children 123 1 RUS 16
23 Aleksandar  Stanojcic Serbia_1 Belgrad Mathematical Grammar School 121 1 SRB 11
24 Dobrica  Jovanovic Serbia_1 Belgrad Mathematical Grammar School 103 1 SRB 12
25 YAKHYO SHAMSIEV TAJIKISTAN_1 HISSOR BRANCH of TAJIK-RUSSIAN LYCEUM BOARDING SCHOOL in Hissor 107 1 TJK 11
26 TIMUR SALOMATSHOEV TAJIKISTAN_1 HISSOR BRANCH of TAJIK-RUSSIAN LYCEUM BOARDING SCHOOL in Hissor 117 1 TJK 12
27 Meylis Hojamyradov Turkmenistan_1 Turkmenabat Specialized School no:41 of Turkmenabat City 123 1 TKM 11
28 Kerim Cherkezov Turkmenistan_1 Ashgabat Saparmyrat Turkmenbashy State Boarding School for Gifted Children 101 1 TKM 12
29 Ufuk Arda Yilmaz Turkey_1 İstanbul Vefa high school 107 1 TUR 11
30 Ethem Emir Büyükerken Turkey_1 İstanbul Vefa high school 117 1 TUR12
31 DENYS FEDOROVYCH Ukraine_1 Kyiv Ukrainian Physics End Mathematics Lyceum Of Taras Shevchenko National University Of Kyiv 114 1 UKR 11
32 Uchkun Azimboev Uzbekistan_1 Bukhara region  Karakul academic lyceum 121 1 UZB 11
33 Dilshod Eshonkulov Uzbekistan_1 Kashkadarya region  Karakul academic lyceum 105 1 UZB 12
34 Arlan Kalin Kazakhstan_10 г.Астана Лицей-интернат “Білім-инновация”  для одаренных юношей 123 10 KAZ 11
35 Asanali Rahmetulla Kazakhstan_10 г.Астана Школа-лицей “NURORDA” 103 10 KAZ 12
36 Andrei Lyovin Russia_10 Moscow AESC of MSU 117 10 RUS 11
37 Andrei Panferov Russia_10 Moscow AESC of MSU 123 10 RUS 12
38 Temirlan Sadykov Kazakhstan_11 г.Астана Школа для одаренных детей  №9 «Зерде» 109 11 KAZ 11
39 Bekzat Batyrhanov Kazakhstan_11 г.Астана Школа-лицей “NURORDA” 117 11 KAZ 12
40 Nursaid Malikajdar Kazakhstan_12 г.Астана Школа для одаренных детей  №9 «Зерде 105 12 KAZ 11
41 Aidyn Sәbit Kazakhstan_12 г.Астана Школа-лицей “NURORDA” 114 12 KAZ 12
42 Nauryizbay Menlen Kazakhstan_13 г.Астана Специализированный лицей “Дарын” №82 121 13 KAZ 11
43 Dauren Kadyrbek Kazakhstan_13 г.Астана Лицей-интернат “Білім-инновация”  для одаренных юношей 101 13 KAZ 12
44 Raiymbek Valihanov Kazakhstan_14 г.Алматы Специализированный лицей №165 107 14 KAZ 11
45 Aleksandr Plotnikov Kazakhstan_14 г.Алматы Специализированный лицей №165 116 14 KAZ 12
46 Emil’ Omarov Kazakhstan_15 г.Алматы «Специализированная школа-лицей №90» 123 15 KAZ 11
47 Maksim Yanovich Kazakhstan_15 г.Алматы №166 лицей 103 15 KAZ 12
48 Bekzat Gaziz Kazakhstan_16 г.Алматы Школа-лицей №173 109 16 KAZ 11
49 Diyar Tulenov Kazakhstan_17 АОО «НИШ» Назарбаев Интеллектуальная школа химико-биологического направления, город Павлодар 117 17 KAZ 11
50 Temirlan Ismagulov Kazakhstan_17 АОО «НИШ» Назарбаев Интеллектуальная школа физико-математического направления, город Астана 105 17 KAZ 12
51 Azamat Atabaev Kazakhstan_18 АОО «НИШ» Назарбаев Интеллектуальная школа физико-математического направления, город Алматы 114 18 KAZ 11
52 Syrymhan Nuriddin Kazakhstan_18 АОО «НИШ» Назарбаев Интеллектуальная школа физико-математического направления, город Алматы 121 18 KAZ 12
53 David Li Kazakhstan_19 Алматы НАО «Республиканская физико-математическая школа» 101 19 KAZ 11
54 Salim Kutlush Kazakhstan_19 Алматы НАО «Республиканская физико-математическая школа» 107 19 KAZ 12
55 Spartak Aghababyan Armenia_2 Yerevan “Quantum” College 116 2 ARM 11
56 Vahan Yeranosyan Armenia_2 Yerevan “Quantum” College 123 2 ARM 12
57 KOCHARI ASGAROV AZERBAIJAN_2 BAKU Physics, mathematics and information science lyceum 109 2 AZE 11
58 MAHAMMAD YUSIFOV AZERBAIJAN_2 BAKU Physics, mathematics and information science lyceum 121 2 AZE 12
59 Silvi Koycheva Bulgaria_2 Varna High School of Mathematics Varna 109 2 BGR 11
60 Kalina Georgieva Bulgaria_2 Varna High School of Mathematics Varna 117 2 BGR 12
61 Sergey Laza Belarus_2 Lida Secondary school № 17 Lida 121 2 BLR 11
62 Georgi Dzadzamia Georgia_2 Tbilisi Tbilisi #42 school Physics and Mathemetics after Academician I. Vekua 103 2 GEO 11
63 Luka Dvaladze Georgia_2 Tbilisi Tbilisi #42 school Physics and Mathemetics after Academician I. Vekua 109 2 GEO 12
64 Al’rami Urazbekov Kazakhstan_2 Актюбинская Актюбинский областной специализированный лицей-интернат «Білім-инновация» для одаренных юношей 116 2 KAZ 11
65 Aleksej Akimov Kazakhstan_2 Актюбинская Средняя школа-гимназия № 11, г. Актобе 123 2 KAZ 12
66 Timur Tynychbekov Kyrgyzstan_2 Bishkek Bishkek Chyngyz Aitmatov Lyceum 121 2 KGZ 11
67 Sultan Sultanidinov Kyrgyzstan_2 Bishkek Bishkek Chyngyz Aitmatov Lyceum 103 2 KGZ 12
68 Aman Gavriliev Russia_2 Yakutsk Republican Lyceum 101 2 RUS 11
69 Artem Innokentiev Russia_2 Yakutsk Republican Lyceum 105 2 RUS 12
70 DALER PIROV TAJIKISTAN_2 DUSHANBE TAJIK-RUSSIAN LYCEUM BOARDING SCHOOL “HOTAM & P.V.” 123 2 TJK 11
71 FARAKHMAND KHASANOV TAJIKISTAN_2 DUSHANBE TAJIK-RUSSIAN LYCEUM BOARDING SCHOOL “HOTAM & P.V.” 101 2 TJK 12
72 Mekan Bayjanov Turkmenistan_2 Turkmenabat Specialized School no:41 of Turkmenabat City 107 2 TKM 11
73 Ahmet Chommanov Turkmenistan_2 Mary Saparmyrat Turkmenbashy State Boarding School for Gifted Children 123 2 TKM 12
74 Ylyas Orayev Turkmenistan_2 Ashgabat The 86th High School Specialized in English, Chemistry and Biology Secondary School 103 2 TKM 13
75 Asadbek Koryogdiev Uzbekistan_2 Bukhara region Karakul academic lyceum 121 2 UZB 11
76 Abrorjon Obloberdiev Uzbekistan_2 Bukhara region  Karakul academic lyceum 101 2 UZB 12
77 Islam Amangeldy Kazakhstan_20 Алматы НАО «Республиканская физико-математическая школа» 103 20 KAZ 11
78 Aleksej Yanchenko Kazakhstan_20 Алматы НАО «Республиканская физико-математическая школа» 109 20 KAZ 12
79 Erasyl Telman Kazakhstan_21 Алматы НАО «Республиканская физико-математическая школа» 117 21 KAZ 11
80 Ademi Kaliyakbarova Kazakhstan_21 Алматы НАО «Республиканская физико-математическая школа» 105 21 KAZ 12
81 Erkebulan Serikov Kazakhstan_21 Алматы НАО «Республиканская физико-математическая школа» 114 21 KAZ 13
82 Mahmud Assentay Kazakhstan_21 Алматы НАО «Республиканская физико-математическая школа» 121 21 KAZ 14
83 Aleksej Kon’yakov Kazakhstan_21 Алматы НАО «Республиканская физико-математическая школа» 101 21 KAZ 15
84 Orazkhan Khaidar Kazakhstan_21 Алматы НАО «Республиканская физико-математическая школа» 107 21 KAZ 16
85 Baizhan Mukatay Kazakhstan_22 Астана Филиал НАО «Республиканская физико-математическая школа» 116 22 KAZ 11
86 Amirkhan Bailin Kazakhstan_22 Астана Филиал НАО «Республиканская физико-математическая школа» 123 22 KAZ 12
87 Nursultan Chokushev Kazakhstan_23 Астана Филиал НАО «Республиканская физико-математическая школа» 103 23 KAZ 11
88 Rauan Kaldybayev Kazakhstan_23 Астана Филиал НАО «Республиканская физико-математическая школа» 109 23 KAZ 12
89 Davit Zohrabyan Armenia_3 Yerevan физмат нм. А.Шагиняна 103 3 ARM 11
90 Kristine Grigoryan Armenia_3 Yerevan физмат нм. А.Шагиняна 109 3 ARM 12
91 Vasil Nikolov Bulgaria_3 Sofia FPMG 105 3 BGR 11
92 GIORGI GOGABERISHVILI Georgia_3 Tbilisi LEPL Vladimir Komarovi Tbilisi Physics and Mathematics School 117 3 GEO 11
93 LUKA KIRTADZE Georgia_3 Tbilisi LEPL Vladimir Komarovi Tbilisi Physics and Mathematics School 105 3 GEO 12
94 Aniyar Qaldybaiyly Kazakhstan_3 Алматинская Специализированный лицей №20 с обучением на трех языках, город Талдыкорган 117 3 KAZ 11
95 Alina Seilbekova Kazakhstan_3 Алматинская Специализированный лицей Экономика и бизнес” №24 имени Мухтара  Арына для одаренных детей с обучением на трех языках”, город Талдыкорган 105 3 KAZ 12
96 Sultan Suleymenov Kazakhstan_3 Алматинская “Талдыкорганский специализированный лицей-интернат “БІЛІМ -ИННОВАЦИЯ” для одаренных детей 114 3 KAZ 13
97 Manas Tagaev Kyrgyzstan_3 Karakol Khusein Karasaev lyceum 107 3 KGZ 11
98 Azamat Abykeev Kyrgyzstan_3 Karakol Khusein Karasaev lyceum 117 3 KGZ 12
99 Dmitry Primak Russia_3 Chelyabinsk Liceum #31 109 3 RUS 11
100 Mikhail Zotov Russia_3 Chelyabinsk Liceum #31 121 3 RUS 12
101 Abdullodzhon Yusupov Tajikistan_3 Dushanbe Lyceum for Gifted Students in Dushanbe 105 3 TJK 11
102 Humoyun Fathullozoda Tajikistan_3 Dushanbe Lyceum for Gifted Students in Dushanbe 109 3 TJK 12
103 Shohrukh Raufov Tajikistan_3 Dushanbe Lyceum for Gifted Students in Dushanbe 121 3 TJK 13
104 Akramjon Sattorov Tajikistan_3 Dushanbe Lyceum for Gifted Students in Dushanbe 103 3 TJK 14
105 OTABEK HASANOV UZBEKISTAN_3 TASHKENT AFIDUM 103 3 UZB 11
106 Yeva Hunanyan Armenia_4 Yerevan физмат нм. А.Шагиняна 117 4 ARM 11
107 Hayk Muradyan Armenia_4 Yerevan физмат нм. А.Шагиняна 105 4 ARM 12
108 Areg Melkumyan Armenia_4 Yerevan физмат нм. А.Шагиняна 114 4 ARM 13
109 Georgi Aleksandrov Bulgaria_4 Sofia Sofia High School of Matemathics 109 4 BGR 11
110 Ivo Petrov Bulgaria_4 Sofia Sofia High School of Matemathics 121 4 BGR 12
111 Lasha Koroshinadze Georgia_4 Tbilisi LEPL Vladimir Komarovi Tbilisi Physics and Mathematics N199 School 114 4 GEO 11
112 Aleksandre Merabishvili Georgia_4 Tbilisi LEPL Vladimir Komarovi Tbilisi Physics and Mathematics N199School 121 4 GEO 12
113 Erlen Sayfulla Kazakhstan_4 Атырауская Атырауский областной специализированный лицей-интернат «Білім-инновация» для одаренных юношей 121 4 KAZ 11
114 Islamhan Serikbaev Kazakhstan_4 Кызылординская Областной лицей-интернат “Білім-инновация” для одаренных детей №9 101 4 KAZ 12
115 Ruslan Kadyrov Kyrgyzstan_4 Bishkek School № 61 / Bishkek 123 4 KGZ 11
116 Sherniaz Sovetbek uulu Kyrgyzstan_4 Bishkek School № 61 / Bishkek 101 4 KGZ 12
117 ITGEL DELGERDALAI Mongolia_4 Bayankhongor ALGORITHM 103 4 MNG 11
118 Ilya Osipov Russia_4 Kazan Liceum 131, Kazan, Republic of Tatarstan, Russia 103 4 RUS 11
119 Ian Shneidman Russia_4 Kazan Liceum 131, Kazan, Republic of Tatarstan, Russia 107 4 RUS 12
120 Nasrulloh Yahyozoda Tajikistan_4 Dushanbe 107 4TJK 11
121 Izatullo Yusufov Tajikistan_4 Shahrinav 117 4TJK 12
122 Stefan Ivanov Bulgaria_5 Burgas High School of Mathematics and Natural Sciences Acad. Nikola Obreshkov 101 5 BGR 11
123 Lyubomir Shoylev Bulgaria_5 Burgas High School of Mathematics and Natural Sciences Acad. Nikola Obreshkov 107 5 BGR 12
124 Aleksandr Kalenchits Belarus_5 Минск Lyceum of  BSU 101 5 BLR 11
125 Aleksei Bykov Belarus_5 Минск Lyceum of  BSU 107 5 BLR 12
126 Mihail Makei Belarus_5 Минск Lyceum of  BSU 116 5 BLR 13
127 Zangar Zhumagaliev Kazakhstan_5 Восточно-Казахстанская область Восточно-Казахстанский областной специализированный лицей «БІЛІМ-ИННОВАЦИЯ» для одаренных детей 107 5 KAZ 11
128 Rasul Magauin Kazakhstan_5 Восточно-Казахстанская область Восточно-Казахстанский областной специализированный лицей «БІЛІМ-ИННОВАЦИЯ» для одаренных детей 116 5 KAZ 12
129 Amangeldi Esenov Kyrgyzstan_5 Osh Osh Sema lyceum 105 5 KGZ 11
130 Daniar Pirmatov Kyrgyzstan_5 Osh Osh Sema lyceum 109 5 KGZ 12
131 BAZARRAGCHAA TSOLMON Mongolia_5 Ulaanbaatar school №1 107 5 MNG 11
132 BAYARTSOGT ENKHJIN Mongolia_5 Ulaanbaatar school №1 117 5 MNG 12
133 Danila Zavizion Russia_5 Saint Petersburg Presidential Physics and Mathematics Lyceum №239 117 5 RUS 11
134 Leonid Nalimov Russia_5 Saint Petersburg Presidential Physics and Mathematics Lyceum №239 123 5 RUS 12
135 Ivan Kharichkin Russia_5 Saint Petersburg Presidential Physics and Mathematics Lyceum №239 101 5 RUS 13
136 Soliboy Razzokov Uzbekistan_5 Zarafshan 109 5 UZB 11
137 Azamat Shermatov Tajikistan_5 Khujand 123 5TJK 11
138 Umedjon Turaev Tajikistan_5 Dangara 101 5TJK 12
139 Erlan Yesqali Kazakhstan_6 Жамбылская Специализированная школа-интернат “БІЛІМ-ИННОВАЦИЯ” для одаренных мальчиков 123 6 KAZ 11
140 Dias Les Kazakhstan_6 Жамбылская Специализированная школа-интернат “БІЛІМ-ИННОВАЦИЯ” для одаренных мальчиков 103 6 KAZ 12
141 Artem Kudryavtsev Russia_6 Novosibirsk SESC NSU 105 6 RUS 11
142 Terenty Kuznetsov Russia_6 Novosibirsk SESC NSU 109 6 RUS 12
143 Berik Bazarbaev Kazakhstan_7 Мангистауская Областной лицей-интернат “Білім-инновация” для одаренных детей 109 7 KAZ 11
144 Ajbek Bekbergen Kazakhstan_7 Мангистауская Областной лицей-интернат “Білім-инновация” для одаренных детей 117 7 KAZ 12
145 Timur Galiev Russia_7 Innopolis Lyceum Innopolis 121 7 RUS 11
146 Amina Fatihova Russia_7 Innopolis Lyceum Innopolis 103 7 RUS 12
147 Anton Draganchuk Kazakhstan_8 Павлодар Школа – лицей №8  для одаренных детей 105 8 KAZ 11
148 YAroslav Basov Kazakhstan_8 Павлодар Школа – лицей №8  для одаренных детей 114 8 KAZ 12
149 Arina Kuznetsova Russian_8 Dolgoprudny “Phystech-Lyceum” named after P. L. Kapitsa 123 8 RUS 11
150 Irina Lialikova Russian_8 Dolgoprudny “Phystech-Lyceum” named after P. L. Kapitsa 101 8 RUS 12
151 Dmitrii Mokeev Russian_8 Dolgoprudny “Phystech-Lyceum” named after P. L. Kapitsa 105 8 RUS 13
152 Pavel SHishkin Russian_8 Dolgoprudny “Phystech-Lyceum” named after P. L. Kapitsa 109 8 RUS 14
153 Abish Issagulov Kazakhstan_9 г.Шымкент “Лицей-интернат “Білім-инновация” №1 для мальчиков” 121 9 KAZ 11
154 Erlan Qaldyhanov Kazakhstan_9 г.Шымкент “Лицей-интернат “Білім-инновация” №1 для мальчиков” 101 9 KAZ 12
155 Dmitrii Korljakov Russia_9 Ekaterinburg Specialized Educational and Scientific Centre of the Ural Federal University named after the first President of Russia B.N. Eltsin 107 9 RUS 11
156 Daniil Tchigrin Russia_9 Ekaterinburg Specialized Educational and Scientific Centre of the Ural Federal University named after the first President of Russia B.N. Eltsin 117 9 RUS 12

 

Name Surname Country City School Room Code
1 Nursat Kulumkanov Kazakhstan_1 Акмолинская «Білім-инновация» лицей -интернат 403 1 KAZ 11
2 Sultanmahmut Esenkeldiev Kazakhstan_1 Карагандинская № 1 «Білім-инновация» лицей -интернат 406 1 KAZ 12
3 Tairali Asyilbekov Kazakhstan_1 Костанайская «Білім-инновация» лицей –интернат для одаренных детей 410 1 KAZ 13
4 Arlan Kalin Kazakhstan_10 г.Астана Лицей-интернат “Білім-инновация”  для одаренных юношей 414 10 KAZ 11
5 Asanali Rahmetulla Kazakhstan_10 г.Астана Школа-лицей “NURORDA” 405 10 KAZ 12
6 Temirlan Sadykov Kazakhstan_11 г.Астана Школа для одаренных детей  №9 «Зерде» 407 11 KAZ 11
7 Bekzat Batyrhanov Kazakhstan_11 г.Астана Школа-лицей “NURORDA” 411 11 KAZ 12
8 Nursaid Malikajdar Kazakhstan_12 г.Астана Школа для одаренных детей  №9 «Зерде 405 12 KAZ 11
9 Aidyn Sәbit Kazakhstan_12 г.Астана Школа-лицей “NURORDA” 406 12 KAZ 12
10 Nauryizbay Menlen Kazakhstan_13 г.Астана Специализированный лицей “Дарын” №82 403 13 KAZ 11
11 Dauren Kadyrbek Kazakhstan_13 г.Астана Лицей-интернат “Білім-инновация”  для одаренных юношей 406 13 KAZ 12
12 Raiymbek Valihanov Kazakhstan_14 г.Алматы Специализированный лицей №165 410 14 KAZ 11
13 Aleksandr Plotnikov Kazakhstan_14 г.Алматы Специализированный лицей №165 414 14 KAZ 12
14 Emil’ Omarov Kazakhstan_15 г.Алматы «Специализированная школа-лицей №90» 405 15 KAZ 11
15 Maksim Yanovich Kazakhstan_15 г.Алматы №166 лицей 407 15 KAZ 12
16 Bekzat Gaziz Kazakhstan_16 г.Алматы Школа-лицей №173 411 16 KAZ 11
17 Diyar Tulenov Kazakhstan_17 АОО «НИШ» Назарбаев Интеллектуальная школа химико-биологического направления, город Павлодар 405 17 KAZ 11
18 Temirlan Ismagulov Kazakhstan_17 АОО «НИШ» Назарбаев Интеллектуальная школа физико-математического направления, город Астана 406 17 KAZ 12
19 Azamat Atabaev Kazakhstan_18 АОО «НИШ» Назарбаев Интеллектуальная школа физико-математического направления, город Алматы 403 18 KAZ 11
20 Syrymhan Nuriddin Kazakhstan_18 АОО «НИШ» Назарбаев Интеллектуальная школа физико-математического направления, город Алматы 406 18 KAZ 12
21 David Li Kazakhstan_19 Алматы НАО «Республиканская физико-математическая школа» 410 19 KAZ 11
22 Salim Kutlush Kazakhstan_19 Алматы НАО «Республиканская физико-математическая школа» 414 19 KAZ 12
23 Al’rami Urazbekov Kazakhstan_2 Актюбинская Актюбинский областной специализированный лицей-интернат «Білім-инновация» для одаренных юношей 405 2 KAZ 11
24 Aleksej Akimov Kazakhstan_2 Актюбинская Средняя школа-гимназия № 11, г. Актобе 407 2 KAZ 12
25 Islam Amangeldy Kazakhstan_20 Алматы НАО «Республиканская физико-математическая школа» 411 20 KAZ 11
26 Aleksej Yanchenko Kazakhstan_20 Алматы НАО «Республиканская физико-математическая школа» 405 20 KAZ 12
27 Erasyl Telman Kazakhstan_21 Алматы НАО «Республиканская физико-математическая школа» 406 21 KAZ 11
28 Ademi Kaliyakbarova Kazakhstan_21 Алматы НАО «Республиканская физико-математическая школа» 403 21 KAZ 12
29 Erkebulan Serikov Kazakhstan_21 Алматы НАО «Республиканская физико-математическая школа» 406 21 KAZ 13
30 Mahmud Assentay Kazakhstan_21 Алматы НАО «Республиканская физико-математическая школа» 410 21 KAZ 14
31 Aleksej Kon’yakov Kazakhstan_21 Алматы НАО «Республиканская физико-математическая школа» 414 21 KAZ 15
32 Orazkhan Khaidar Kazakhstan_21 Алматы НАО «Республиканская физико-математическая школа» 405 21 KAZ 16
33 Baizhan Mukatay Kazakhstan_22 Астана Филиал НАО «Республиканская физико-математическая школа» 407 22 KAZ 11
34 Amirkhan Bailin Kazakhstan_22 Астана Филиал НАО «Республиканская физико-математическая школа» 411 22 KAZ 12
35 Nursultan Chokushev Kazakhstan_23 Астана Филиал НАО «Республиканская физико-математическая школа» 405 23 KAZ 11
36 Rauan Kaldybayev Kazakhstan_23 Астана Филиал НАО «Республиканская физико-математическая школа» 406 23 KAZ 12
37 Aniyar Qaldybaiyly Kazakhstan_3 Алматинская Специализированный лицей №20 с обучением на трех языках, город Талдыкорган 403 3 KAZ 11
38 Alina Seilbekova Kazakhstan_3 Алматинская Специализированный лицей Экономика и бизнес” №24 имени Мухтара  Арына для одаренных детей с обучением на трех языках”, город Талдыкорган 406 3 KAZ 12
39 Sultan Suleymenov Kazakhstan_3 Алматинская “Талдыкорганский специализированный лицей-интернат “БІЛІМ -ИННОВАЦИЯ” для одаренных детей 410 3 KAZ 13
40 Erlen Sayfulla Kazakhstan_4 Атырауская Атырауский областной специализированный лицей-интернат «Білім-инновация» для одаренных юношей 414 4 KAZ 11
41 Islamhan Serikbaev Kazakhstan_4 Кызылординская Областной лицей-интернат “Білім-инновация” для одаренных детей №9 405 4 KAZ 12
42 Zangar Zhumagaliev Kazakhstan_5 Восточно-Казахстанская область Восточно-Казахстанский областной специализированный лицей «БІЛІМ-ИННОВАЦИЯ» для одаренных детей 407 5 KAZ 11
43 Rasul Magauin Kazakhstan_5 Восточно-Казахстанская область Восточно-Казахстанский областной специализированный лицей «БІЛІМ-ИННОВАЦИЯ» для одаренных детей 411 5 KAZ 12
44 Erlan Yesqali Kazakhstan_6 Жамбылская Специализированная школа-интернат “БІЛІМ-ИННОВАЦИЯ” для одаренных мальчиков 405 6 KAZ 11
45 Dias Les Kazakhstan_6 Жамбылская Специализированная школа-интернат “БІЛІМ-ИННОВАЦИЯ” для одаренных мальчиков 406 6 KAZ 12
46 Berik Bazarbaev Kazakhstan_7 Мангистауская Областной лицей-интернат “Білім-инновация” для одаренных детей 403 7 KAZ 11
47 Ajbek Bekbergen Kazakhstan_7 Мангистауская Областной лицей-интернат “Білім-инновация” для одаренных детей 406 7 KAZ 12
48 Anton Draganchuk Kazakhstan_8 Павлодар Школа – лицей №8  для одаренных детей 410 8 KAZ 11
49 YAroslav Basov Kazakhstan_8 Павлодар Школа – лицей №8  для одаренных детей 414 8 KAZ 12
50 Abish Issagulov Kazakhstan_9 г.Шымкент “Лицей-интернат “Білім-инновация” №1 для мальчиков” 405 9 KAZ 11
51 Erlan Qaldyhanov Kazakhstan_9 г.Шымкент “Лицей-интернат “Білім-инновация” №1 для мальчиков” 407 9 KAZ 12
52 Aleksandr Zenkovich Russia_1 Saransk Republic Liceum for Gifted Children 411 1 RUS 11
53 Aleksey Kadykov Russia_1 Saransk Republic Liceum for Gifted Children 405 1 RUS 12
54 Maksim Eskin Russia_1 Saransk Republic Liceum for Gifted Children 406 1 RUS 13
55 Aleksandr Volkov Russia_1 Saransk Republic Liceum for Gifted Children 414 1 RUS 14
56 Artur Balakshin Russia_1 Saransk Republic Liceum for Gifted Children 403 1 RUS 15
57 Andrei Lyovin Russia_10 Moscow AESC of MSU 406 10 RUS 11
58 Andrei Panferov Russia_10 Moscow AESC of MSU 410 10 RUS 12
59 Aman Gavriliev Russia_2 Yakutsk Republican Lyceum 411 2 RUS 11
60 Artem Innokentiev Russia_2 Yakutsk Republican Lyceum 405 2 RUS 12
61 Dmitry Primak Russia_3 Chelyabinsk Liceum #31 407 3 RUS 11
62 Mikhail Zotov Russia_3 Chelyabinsk Liceum #31 414 3 RUS 12
63 Ilya Osipov Russia_4 Kazan Liceum 131, Kazan, Republic of Tatarstan, Russia 405 4 RUS 11
64 Ian Shneidman Russia_4 Kazan Liceum 131, Kazan, Republic of Tatarstan, Russia 407 4 RUS 12
65 Danila Zavizion Russia_5 Saint Petersburg Presidential Physics and Mathematics Lyceum №239 411 5 RUS 11
66 Leonid Nalimov Russia_5 Saint Petersburg Presidential Physics and Mathematics Lyceum №239 403 5 RUS 12
67 Ivan Kharichkin Russia_5 Saint Petersburg Presidential Physics and Mathematics Lyceum №239 406 5 RUS 13
68 Artem Kudryavtsev Russia_6 Novosibirsk SESC NSU 410 6 RUS 11
69 Terenty Kuznetsov Russia_6 Novosibirsk SESC NSU 405 6 RUS 12
70 Timur Galiev Russia_7 Innopolis Lyceum Innopolis 407 7 RUS 11
71 Amina Fatihova Russia_7 Innopolis Lyceum Innopolis 403 7 RUS 12
72 Dmitrii Korljakov Russia_9 Ekaterinburg Specialized Educational and Scientific Centre of the Ural Federal University named after the first President of Russia B.N. Eltsin 406 9 RUS 11
73 Daniil Tchigrin Russia_9 Ekaterinburg Specialized Educational and Scientific Centre of the Ural Federal University named after the first President of Russia B.N. Eltsin 405 9 RUS 12
74 Arina Kuznetsova Russian_8 Dolgoprudny “Phystech-Lyceum” named after P. L. Kapitsa 407 8 RUS 11
75 Irina Lialikova Russian_8 Dolgoprudny “Phystech-Lyceum” named after P. L. Kapitsa 410 8 RUS 12
76 Dmitrii Mokeev Russian_8 Dolgoprudny “Phystech-Lyceum” named after P. L. Kapitsa 403 8 RUS 13
77 Pavel SHishkin Russian_8 Dolgoprudny “Phystech-Lyceum” named after P. L. Kapitsa 407 8 RUS 14
78 Aleksey Shishkin Russia_1 Saransk Republic Liceum for Gifted Children 405 1 RUS 16

 

Name Surname Country City School Room Code
1 Areg Melkumyan Armenia_1 Yerevan Physical Mathematical after Shahinyan 403 1 ARM 11
2 Alexander Asriyan Armenia_1 Yerevan Physical Mathematical after Shahinyan 407 1 ARM 12
3 ABBAS ABBASLI AZERBAIJAN_1 BAKU Physics, mathematics and information science lyceum 405 1 AZE 11
4 RAMAL HASANLI AZERBAIJAN_1 BAKU Physics, mathematics and information science lyceum 407 1 AZE 12
5 Petar Dimitrov Bulgaria_1 Sofia NPMG 405 1 BGR 11
6 Iriney Vasilev Bulgaria_1 Sofia NPMG 406 1 BGR 12
7 Anastasia Kartvelishvili Georgia_1 Kutaisi LEPL Kutaisi Andria Razmadze Physico-Mathematical Public School N41 405 1 GEO 11
8 Grigol Tsirekidze Georgia_1 Kutaisi LEPL Kutaisi Andria Razmadze Physico-Mathematical Public School N41 406 1 GEO 12
9 Neilia Aitalieva Kyrgyzstan_1 Bishkek UWK SG №9 414 1 KGZ 11
10 Aijamal Chedenova Kyrgyzstan_1 Bishkek UWK SG №9 405 1 KGZ 12
11 BAT-ORGIL SAINBUYAN Mongolia_1 Ulaanbaatar Erkhet Erdem 405 1 MNG 11
12 Andreea-Ana-Maria Sima Romania_1 Bucharest Tudor Vianu National High School of Computer Science 406 1 ROU 11
13 Andrei-Calin Diaconu Romania_1 Bucharest Tudor Vianu National High School of Computer Science 403 1 ROU 12
14 Aleksandar  Stanojcic Serbia_1 Belgrad Mathematical Grammar School 407 1 SRB 11
15 Dobrica  Jovanovic Serbia_1 Belgrad Mathematical Grammar School 410 1 SRB 12
16 YAKHYO SHAMSIEV TAJIKISTAN_1 HISSOR BRANCH of TAJIK-RUSSIAN LYCEUM BOARDING SCHOOL in Hissor 414 1 TJK 11
17 TIMUR SALOMATSHOEV TAJIKISTAN_1 HISSOR BRANCH of TAJIK-RUSSIAN LYCEUM BOARDING SCHOOL in Hissor 405 1 TJK 12
18 Meylis Hojamyradov Turkmenistan_1 Turkmenabat Specialized School no:41 of Turkmenabat City 405 1 TKM 11
19 Kerim Cherkezov Turkmenistan_1 Ashgabat Saparmyrat Turkmenbashy State Boarding School for Gifted Children 406 1 TKM 12
20 Ufuk Arda Yilmaz Turkey_1 İstanbul Vefa high school 410 1 TUR 11
21 Ethem Emir Büyükerken Turkey_1 İstanbul Vefa high school 414 1 TUR12
22 DENYS FEDOROVYCH Ukraine_1 Kyiv Ukrainian Physics End Mathematics Lyceum Of Taras Shevchenko National University Of Kyiv 407 1 UKR 11
23 Uchkun Azimboev Uzbekistan_1 Bukhara region  Karakul academic lyceum 403 1 UZB 11
24 Dilshod Eshonkulov Uzbekistan_1 Kashkadarya region  Karakul academic lyceum 410 1 UZB 12
25 Spartak Aghababyan Armenia_2 Yerevan “Quantum” College 410 2 ARM 11
26 Vahan Yeranosyan Armenia_2 Yerevan “Quantum” College 414 2 ARM 12
27 KOCHARI ASGAROV AZERBAIJAN_2 BAKU Physics, mathematics and information science lyceum 403 2 AZE 11
28 MAHAMMAD YUSIFOV AZERBAIJAN_2 BAKU Physics, mathematics and information science lyceum 410 2 AZE 12
29 Silvi Koycheva Bulgaria_2 Varna High School of Mathematics Varna 411 2 BGR 11
30 Kalina Georgieva Bulgaria_2 Varna High School of Mathematics Varna 405 2 BGR 12
31 Sergey Laza Belarus_2 Lida Secondary school № 17 Lida 403 2 BLR 11
32 Georgi Dzadzamia Georgia_2 Tbilisi Tbilisi #42 school Physics and Mathemetics after Academician I. Vekua 411 2 GEO 11
33 Luka Dvaladze Georgia_2 Tbilisi Tbilisi #42 school Physics and Mathemetics after Academician I. Vekua 405 2 GEO 12
34 Timur Tynychbekov Kyrgyzstan_2 Bishkek Bishkek Chyngyz Aitmatov Lyceum 406 2 KGZ 11
35 Sultan Sultanidinov Kyrgyzstan_2 Bishkek Bishkek Chyngyz Aitmatov Lyceum 411 2 KGZ 12
36 Aman Gavriliev Russia_2 Yakutsk Republican Lyceum 2 RUS 11
37 Artem Innokentiev Russia_2 Yakutsk Republican Lyceum 2 RUS 12
38 DALER PIROV TAJIKISTAN_2 DUSHANBE TAJIK-RUSSIAN LYCEUM BOARDING SCHOOL “HOTAM & P.V.” 406 2 TJK 11
39 FARAKHMAND KHASANOV TAJIKISTAN_2 DUSHANBE TAJIK-RUSSIAN LYCEUM BOARDING SCHOOL “HOTAM & P.V.” 411 2 TJK 12
40 Mekan Bayjanov Turkmenistan_2 Turkmenabat Specialized School no:41 of Turkmenabat City 411 2 TKM 11
41 Ahmet Chommanov Turkmenistan_2 Mary Saparmyrat Turkmenbashy State Boarding School for Gifted Children 405 2 TKM 12
42 Ylyas Orayev Turkmenistan_2 Ashgabat The 86th High School Specialized in English, Chemistry and Biology Secondary School 406 2 TKM 13
43 Asadbek Koryogdiev Uzbekistan_2 Bukhara region Karakul academic lyceum 414 2 UZB 11
44 Abrorjon Obloberdiev Uzbekistan_2 Bukhara region  Karakul academic lyceum 405 2 UZB 12
45 Davit Zohrabyan Armenia_3 Yerevan физмат нм. А.Шагиняна 406 3 ARM 11
46 Kristine Grigoryan Armenia_3 Yerevan физмат нм. А.Шагиняна 407 3 ARM 12
47 Vasil Nikolov Bulgaria_3 Sofia FPMG 406 3 BGR 11
48 GIORGI GOGABERISHVILI Georgia_3 Tbilisi LEPL Vladimir Komarovi Tbilisi Physics and Mathematics School 406 3 GEO 11
49 LUKA KIRTADZE Georgia_3 Tbilisi LEPL Vladimir Komarovi Tbilisi Physics and Mathematics School 403 3 GEO 12
50 Manas Tagaev Kyrgyzstan_3 Karakol Khusein Karasaev lyceum 405 3 KGZ 11
51 Azamat Abykeev Kyrgyzstan_3 Karakol Khusein Karasaev lyceum 406 3 KGZ 12
52 Abdullodzhon Yusupov Tajikistan_3 Dushanbe Lyceum for Gifted Students in Dushanbe 405 3 TJK 11
53 Humoyun Fathullozoda Tajikistan_3 Dushanbe Lyceum for Gifted Students in Dushanbe 406 3 TJK 12
54 Shohrukh Raufov Tajikistan_3 Dushanbe Lyceum for Gifted Students in Dushanbe 403 3 TJK 13
55 Akramjon Sattorov Tajikistan_3 Dushanbe Lyceum for Gifted Students in Dushanbe 407 3 TJK 14
56 OTABEK HASANOV UZBEKISTAN_3 TASHKENT AFIDUM 406 3 UZB 11
57 Yeva Hunanyan Armenia_4 Yerevan физмат нм. А.Шагиняна 411 4 ARM 11
58 Hayk Muradyan Armenia_4 Yerevan физмат нм. А.Шагиняна 405 4 ARM 12
59 Areg Melkumyan Armenia_4 Yerevan физмат нм. А.Шагиняна 406 4 ARM 13
60 Georgi Aleksandrov Bulgaria_4 Sofia Sofia High School of Matemathics 403 4 BGR 11
61 Ivo Petrov Bulgaria_4 Sofia Sofia High School of Matemathics 407 4 BGR 12
62 Lasha Koroshinadze Georgia_4 Tbilisi LEPL Vladimir Komarovi Tbilisi Physics and Mathematics N199 School 407 4 GEO 11
63 Aleksandre Merabishvili Georgia_4 Tbilisi LEPL Vladimir Komarovi Tbilisi Physics and Mathematics N199School 410 4 GEO 12
64 Ruslan Kadyrov Kyrgyzstan_4 Bishkek School № 61 / Bishkek 403 4 KGZ 11
65 Sherniaz Sovetbek uulu Kyrgyzstan_4 Bishkek School № 61 / Bishkek 407 4 KGZ 12
66 ITGEL DELGERDALAI Mongolia_4 Bayankhongor ALGORITHM 406 4 MNG 11
67 Ilya Osipov Russia_4 Kazan Liceum 131, Kazan, Republic of Tatarstan, Russia 4 RUS 11
68 Ian Shneidman Russia_4 Kazan Liceum 131, Kazan, Republic of Tatarstan, Russia 4 RUS 12
69 Nasrulloh Yahyozoda Tajikistan_4 Dushanbe 410 4TJK 11
70 Izatullo Yusufov Tajikistan_4 Shahrinav 406 4TJK 12
71 Stefan Ivanov Bulgaria_5 Burgas High School of Mathematics and Natural Sciences Acad. Nikola Obreshkov 410 5 BGR 11
72 Lyubomir Shoylev Bulgaria_5 Burgas High School of Mathematics and Natural Sciences Acad. Nikola Obreshkov 414 5 BGR 12
73 Aleksandr Kalenchits Belarus_5 Минск Lyceum of  BSU 407 5 BLR 11
74 Aleksei Bykov Belarus_5 Минск Lyceum of  BSU 410 5 BLR 12
75 Mihail Makei Belarus_5 Минск Lyceum of  BSU 414 5 BLR 13
76 Amangeldi Esenov Kyrgyzstan_5 Osh Osh Sema lyceum 410 5 KGZ 11
77 Daniar Pirmatov Kyrgyzstan_5 Osh Osh Sema lyceum 414 5 KGZ 12
78 BAZARRAGCHAA TSOLMON Mongolia_5 Ulaanbaatar school №1 411 5 MNG 11
79 BAYARTSOGT ENKHJIN Mongolia_5 Ulaanbaatar school №1 405 5 MNG 12
80 Soliboy Razzokov Uzbekistan_5 Zarafshan 411 5 UZB 11
81 Azamat Shermatov Tajikistan_5 Khujand 405 5TJK 11
82 Umedjon Turaev Tajikistan_5 Dangara 403 5TJK 12

 

Name Surname Country City School ID Room Place
1 Abdulaziz Mirzahanov Kazakhstan_9 Туркестанская область Кентауский лицей-интернат “Білім-инновация” №3 для мальчиков 9 KAZ 21 401 1
2 Abdulla Dzhunaidullaev Kazakhstan_9 Туркестанская область Кентауский лицей-интернат “Білім-инновация” №3 для мальчиков 9 KAZ 22 402 1
3 ABDULLOH ABDULBOSID TAJIKISTAN_1 HISSOR BRANCH of TAJIK-RUSSIAN LYCEUM BOARDING SCHOOL in Hissor 1 TJK 21 404 1
4 Abil Damir uulu Kyrgyzstan_5 Osh Osh Sema lyceum 5 KGZ 22 405 1
5 ABUTALIB NAMAZOV AZERBAIJAN_1 BAKU Physics, mathematics and information science lyceum 1 AZE 22 406 1
6 Adil’han Muratov Kazakhstan_17 АОО «НИШ» Назарбаев Интеллектуальная школа физико-математического направления, город Астана 17 KAZ 21 407 1
7 Adlet Zeyneken Kazakhstan_8 Павлодар Лицей-интернат  «Білім-инновация» для одаренных юношей 8 KAZ 21 702 1
8 Ahmadsho Akdodshoev Tajikistan_3 Dushanbe Lyceum for Gifted Students in Dushanbe 3 TJK 21 702 2
9 Aibek Shadybekov Kyrgyzstan_4 Bishkek School № 61 / Bishkek 4 KGZ 21 408 2
10 AKMAL MAMADSHOEV TAJIKISTAN_2 DUSHANBE TAJIK-RUSSIAN LYCEUM BOARDING SCHOOL “HOTAM & P.V.” 2 TJK 22 407 2
11 Akylbek Aitqali Kazakhstan_2 Актюбинская Актюбинский областной специализированный лицей-интернат «Білім-инновация» для одаренных юношей 2 KAZ 21 406 2
12 Alan Tazabek Kazakhstan_18 АОО «НИШ» Назарбаев Интеллектуальная школа физико-математического направления, город Алматы 18 KAZ 22 405 2
13 Aldiyar Amirov Kazakhstan_1 Костанайская «Білім-инновация» лицей –интернат для одаренных детей 1 KAZ 21 404 2
14 Aleksandr Ckhai Kazakhstan_14 г.Алматы Специализированный лицей №165 14 KAZ 21 401 2
15 Aleksandr Abelyan Armenia_2 Yerevan “Quantum” College 2 ARM 22 402 2
16 Aleksei Zertsalov Russian_8 Dolgoprudny “Phystech-Lyceum” named after P. L. Kapitsa 8 RUS 21 401 3
17 Alekseу Suslov Russia_4 Kazan Liceum 131, Kazan, Republic of Tatarstan, Russia 4 RUS 22 402 3
18 Alexey Novikov Russia_6 Novosibirsk SESC NSU 6 RUS 21 404 3
19 Alisher Erkimbekov Kazakhstan_5 Восточно-Казахстанская область Восточно-Казахстанский областной специализированный лицей «БІЛІМ-ИННОВАЦИЯ» для одаренных детей 5 KAZ 22 405 3
20 Almas Abil’hanov Kazakhstan_15 г.Алматы «Специализированный лицей-интернат «Білім-инновация» 15 KAZ 21 406 3
21 Almaz Shinbay Kazakhstan_4 Западно-Казахстанская область Областной лицей-интернат  «Білім-инновация» 4 KAZ 21 407 3
22 Amanbol Kanatuly Kazakhstan_11 г.Астана Школа-лицей “NURORDA” 11 KAZ 21 408 3
23 Andon Todorov Bulgaria_5 Sofia Sofia High Math School “Paisii Hilendarski” 5 BGR 22 702 3
24 Andrej Svinolupov Kazakhstan_21 Алматы НАО «Республиканская физико-математическая школа» 21 KAZ 25 702 4
25 ANUSHERVON BOZOROV TAJIKISTAN_1 HISSOR BRANCH of TAJIK-RUSSIAN LYCEUM BOARDING SCHOOL in Hissor 1 TJK 22 408 4
26 Arafat Bauyrzhanuly Kazakhstan_15 г.Алматы «Специализированный лицей-интернат «Білім-инновация» 15 KAZ 22 407 4
27 Archil Basadzishvili Georgia_4 Tbilisi LEPL Vladimir Komarovi Tbilisi Physics and Mathematics N199School 4 GEO 22 406 4
28 Arsen Baktiyar Kazakhstan_23 Астана Филиал НАО «Республиканская физико-математическая школа» 23 KAZ 22 405 4
29 Artem Ismagilov Russia_9 Ekaterinburg Specialized Educational and Scientific Centre of the Ural Federal University named after the first President of Russia B.N. Eltsin 9 RUS 21 402 4
30 Artem Bezhnar Kazakhstan_23 Астана Филиал НАО «Республиканская физико-математическая школа» 23 KAZ 21 404 4
31 Arthur Aidarov Kyrgyzstan_5 Osh Osh Sema lyceum 5 KGZ 21 401 4
32 Aruai Amangeldy Kazakhstan_13 г.Астана Школа-лицей “NURORDA” 13 KAZ 22 401 5
33 Asadullo Ganiev Uzbekistan_4 Namangan Academic lyceum under NamCEI 4 UZB 21 402 5
34 Atajan Polatov Turkmenistan_2 Turkmenabat Saparmyrat Turkmenbashy State Boarding School for Gifted Children 2 TKM 21 404 5
35 Azamat Panov Kazakhstan_21 Алматы НАО «Республиканская физико-математическая школа» 21 KAZ 23 405 5
36 BADRAL ERDENEBULGAN Mongolia_1 Ulaanbaatar Erkhet Erdem 1 MNG 21 406 5
37 BATSAIKHAN BATMEND Mongolia_5 Ulaanbaatar school №1 5 MNG 21 407 5
38 Batyr Sardarbekov Kazakhstan_19 Алматы НАО «Республиканская физико-математическая школа» 19 KAZ 22 408 5
39 Bekmamat Tashmatov Kyrgyzstan_4 Bishkek School № 61 / Bishkek 4 KGZ 22 702 5
40 Bekzat Rahimbaev Kazakhstan_7 Мангистауская Областной лицей-интернат “Білім-инновация” для одаренных детей 7 KAZ 21 702 6
41 Besarion Managadze Georgia_1 Kutaisi LEPL Kutaisi Andria razmadze Physico-Mathematical Public School N41 1 GEO 22 408 6
42 Beybars Ibraihanov Kazakhstan_10 г.Астана Лицей-интернат “Білім-инновация”  для одаренных юношей 10 KAZ 22 407 6
43 Christian Bertram Denmark_1 København Marie Kruses Skole 1 DEN 21 401 19
44 Dalen Amir Kazakhstan_16 г.Алматы «Специализированный лицей-интернат«Білім-инновация» 16 KAZ 22 405 6
45 Daler Zakirov Russia_7 Innopolis Lyceum Innopolis 7 RUS 22 404 6
46 Daniel Tashmat uulu Kyrgyzstan_3 Karakol Khusein Karasaev lyceum 3 KGZ 22 402 6
47 Daniil Dzenhaliou Belarus_4 Mogilev Gymnasium №2 4 BLR 21 401 6
48 Daniyar Zakarin Kazakhstan_19 Алматы НАО «Республиканская физико-математическая школа» 19 KAZ 21 401 7
49 Daryush Piskevich Belarus_3 Vitebsk State educational establishment “Gymnasium № 1 of Vitebsk” 3 BLR 21 402 7
50 Davit Margaryan Armenia_3 Yerevan физмат нм. А.Шагиняна 3 ARM 22 404 7
51 Davlatkhodzha Magzumov Tajikistan_5 Dushanbe 5TJK 21 405 7
52 Denis Tsirpka Russia_5 Saint Petersburg Presidential Physics and Mathematics Lyceum №239 5 RUS 24 406 7
53 Denis Melekhin Russian_8 Dolgoprudny “Phystech-Lyceum” named after P. L. Kapitsa 8 RUS 22 407 7
54 Dias Urazov Kazakhstan_17 АОО «НИШ» Назарбаев Интеллектуальная школа физико-математического направления, город Актобе 17 KAZ 22 408 7
55 Dias Usenov Kazakhstan_2 Актюбинская Актюбинский областной специализированный лицей-интернат «Білім-инновация» для одаренных юношей 2 KAZ 22 702 7
56 Dinmuhamed Tursynbai Kazakhstan_16 г.Алматы «Специализированный лицей-интернат «Білім-инновация» 16 KAZ 21 401 8
57 Dinmuhamed Shormanhan Kazakhstan_21 Алматы НАО «Республиканская физико-математическая школа» 21 KAZ 22 402 8
58 Dinmuhammed Yeleusiz Kazakhstan_13 г.Астана Лицей-интернат “Білім-инновация”  для одаренных юношей 13 KAZ 21 404 8
59 Dmitrii Umnov Russia_1 Saransk Republic Liceum for Gifted Children 1 RUS 22 405 8
60 DORJMYAGMAR CHINGUUN Mongolia_5 Ulaanbaatar school №1 5 MNG 22 406 8
61 Emil Kostanyan Armenia_3 Yerevan физмат нм. А.Шагиняна 3 ARM 21 702 8
62 Erasyl Turysbek Kazakhstan_6 Жамбылская Специализированная школа-интернат “БІЛІМ-ИННОВАЦИЯ” для одаренных мальчиков 6 KAZ 22 408 8
63 Ernar Sadybekov Kazakhstan_18 АОО «НИШ» Назарбаев Интеллектуальная школа физико-математического направления, город Алматы 18 KAZ 21 702 9
64 ESHA KAPOOR USA_1 South Carolina Governor’s School for Science & Mathematics 1 USA 23 408 9
65 FARHAD AZIMOV AZERBAIJAN_1 BAKU Physics, mathematics and information science lyceum 1 AZE 21 407 9
66 Felix Puscasu Romania_1 Bucharest Tudor Vianu National High School of Computer Science 1 ROU 21 406 9
67 Georgi Petkov Bulgaria_4 Sofia Sofia High School of Matemathics 4 BGR 22 405 9
68 Giorgi Chkaidze Georgia_4 Tbilisi LEPL Vladimir Komarovi Tbilisi Physics and Mathematics N199 School 4 GEO 21 404 9
69 IBRAHIM TAGHIZADE AZERBAIJAN_2 BAKU Physics, mathematics and information science lyceum 2 AZE 22 402 9
70 Igor Abalymov Russia_9 Ekaterinburg Specialized Educational and Scientific Centre of the Ural Federal University named after the first President of Russia B.N. Eltsin 9RUS 24 401 9
71 Ihar Baliuk Belarus_5 Минск Lyceum of  BSU 5 BLR 21 402 10
72 Ildar Kanaliev Kazakhstan_7 Мангистауская Областной лицей-интернат “Білім-инновация” для одаренных детей 7 KAZ 22 401 10
73 Ilia Iugai Kyrgyzstan_1 Bishkek UWK SG №9 1 KGZ 21 404 10
74 Ilia Usmanov Russia_9 Ekaterinburg Specialized Educational and Scientific Centre of the Ural Federal University named after the first President of Russia B.N. Eltsin 9 RUS 22 405 10
75 Imangali Temirkhan Kazakhstan_21 Алматы НАО «Республиканская физико-математическая школа» 21 KAZ 26 406 10
76 Inomjon Muidinov Tajikistan_5 Konibodom 5TJK 22 407 10
77 Insaf Khairullin Russia_7 Innopolis Lyceum Innopolis 7 RUS 21 702 10
78 Islam Gallam Kazakhstan_8 Павлодар Лицей-интернат  «Білім-инновация» для одаренных юношей 8 KAZ 22 408 10
79 Ivan Volkov Russia_5 Saint Petersburg Presidential Physics and Mathematics Lyceum №239 5 RUS 21 401 11
80 Ivo Karagyozov Bulgaria_2 Varna High School of Mathematics Varna 2 BGR 21 401 12
81 Jack Hyatt USA_1 South Carolina Governor’s School for Science & Mathematics 1 USA 21 401 13
82 Javohir Bahodirov Uzbekistan_5 Zarafshan 5 UZB 21 401 14
83 Kamil Sharipov Russia_4 Kazan Liceum 131, Kazan, Republic of Tatarstan, Russia 4 RUS 21 401 15
84 Konstantin Kamenov Bulgaria_4 Sofia Sofia High School of Matemathics 4 BGR 21 401 16
85 Madi Turysbek Kazakhstan_3 Алматинская Есикский лицей-интернат “БІЛІМ-ИННОВАЦИЯ” им. А. Малькеева 3 KAZ 21 401 17
86 Magzhan Zhumagazyuly Kazakhstan_20 Алматы НАО «Республиканская физико-математическая школа» 20 KAZ 22 402 11
87 Magzhan Zhakuda Kazakhstan_21 Алматы НАО «Республиканская физико-математическая школа» 21 KAZ 24 404 11
88 Makhsudjon Imomaliev Tajikistan_4 Dushanbe 4TJK 21 405 11
89 Manas Maulen Kazakhstan_10 г.Астана Лицей-интернат “Білім-инновация”  для одаренных юношей 10 KAZ 21 406 11
90 Martin Kopchev Bulgaria_3 Sofia FPMG 3 BGR 22 408 11
91 MATTHEW WALKER EVERETTE USA_1 South Carolina Governor’s School for Science & Mathematics 1 USA 22 702 11
92 Meyirzhan Amangeldy Kazakhstan_11 г.Астана Школа-лицей “NURORDA” 11 KAZ 22 702 12
93 Michail Moysenko Russia_9 Ekaterinburg Specialized Educational and Scientific Centre of the Ural Federal University named after the first President of Russia B.N. Eltsin 9 RUS 23 408 12
94 Michil Egorov Russia_2 Yakutsk Republican Lyceum 2 RUS 21 407 12
95 Mikhail Budnikov Russia_3 Chelyabinsk Liceum #31 3 RUS 22 405 12
96 Mikhail Ponomaryov Kazakhstan_22 Астана Филиал НАО «Республиканская физико-математическая школа» 22 KAZ 21 406 12
97 Mirbek Bakirov Kyrgyzstan_3 Karakol Khusein Karasaev lyceum 3 KGZ 21 404 12
98 Mladen  Puzic Serbia_1 Belgrad Mathematical Grammar School 1 SRB 21 402 12
99 MURAD EYNIZADA AZERBAIJAN_2 BAKU Physics, mathematics and information science lyceum 2 AZE 21 402 13
100 Nagashbek Qyzdarbekov Kazakhstan_6 Жамбылская Специализированная школа-интернат “БІЛІМ-ИННОВАЦИЯ” для одаренных мальчиков 6 KAZ 21 404 13
101 Narhan Kamzabek Kazakhstan_20 Алматы НАО «Республиканская физико-математическая школа» 20 KAZ 21 405 13
102 Nika Salia Georgia_2 Tbilisi Tbilisi #42 school Physics and Mathemetics after Academician I. Vekua 2 GEO 21 406 13
103 Nikita Nikulin Kazakhstan_22 Астана Филиал НАО «Республиканская физико-математическая школа» 22 KAZ 22 407 13
104 Nikita Mastinen Russia_5 Saint Petersburg Presidential Physics and Mathematics Lyceum №239 5 RUS 22 408 13
105 NIKOLOZ BIRKADZE Georgia_3 Tbilisi LEPL Vladimir Komarovi Tbilisi Physics and Mathematics School 3 GEO 22 402 14
106 Nikoloz Shengelaia Georgia_2 Tbilisi Tbilisi #42 school Physics and Mathemetics after Academician I. Vekua 2 GEO 22 702 13
107 Nodirjon Bobiev Tajikistan_4 Dushanbe 4TJK 22 404 14
108 Noehl’ Muhamedzhanov Kazakhstan_14 г.Алматы Специализированный лицей №165 14 KAZ 22 405 14
109 Omurbek Dzhamalov Kyrgyzstan_2 Bishkek Bishkek Chyngyz Aitmatov Lyceum 2 KGZ 21 406 14
110 Parasat Kyzyrkanov Kazakhstan_21 Алматы НАО «Республиканская физико-математическая школа» 21 KAZ 21 407 14
111 Pavle Martinovic Serbia_1 Belgrad Mathematical Grammar School 1 SRB 22 408 14
112 Petar Petrov Bulgaria_1 Sofia NPMG 1 BGR 22 702 14
113 Radoslav Dimitrov Bulgaria_5 Plovdiv High School of Mathematics Acad. Kiril Popov 5 BGR 21 402 15
114 RAKHSHON AMONOV TAJIKISTAN_2 DUSHANBE TAJIK-RUSSIAN LYCEUM BOARDING SCHOOL “HOTAM & P.V.” 2 TJK 21 404 15
115 Robert-Adrian Popovici Romania_1 Bucharest Tudor Vianu National High School of Computer Science 1 ROU 23 405 15
116 Ruslan Dzhankurazov Kazakhstan_21 Алматы НАО «Республиканская физико-математическая школа» 21 KAZ 27 406 15
117 Ruslan Nasyrov Russia_5 Saint Petersburg Presidential Physics and Mathematics Lyceum №239 5 RUS 23 408 15
118 Samvel Andreasyan Armenia_2 Yerevan “Quantum” College 2 ARM 21 702 15
119 Savely Grigoryev Russia_3 Chelyabinsk Liceum #31 3 RUS 21 702 16
120 Shabdan Batyrkulov Kyrgyzstan_2 Bishkek Bishkek Chyngyz Aitmatov Lyceum 2 KGZ 22 408 16
121 Siarhei Protski Belarus_5 Минск Lyceum of  BSU 5 BLR 23 407 16
122 Spasiyan Todorov Bulgaria_3 Sofia FPMG 3 BGR 21 406 16
123 Suleyman Atayev Turkmenistan_1 Ashgabat The 86th High School Specialized in English, Chemistry and Biology Secondary School 1 TKM 21 405 16
124 Sultan Niyazbekov Kazakhstan_3 Алматинская “Талдыкорганский специализированный лицей-интернат “БІЛІМ -ИННОВАЦИЯ” для одаренных детей 3 KAZ 22 404 16
125 Teimuraz Kanteladze Georgia_1 Kutaisi LEPL Kutaisi Andria Razmadze Physico-Mathematical Public School N41 1 GEO 21 402 16
126 TEIMURAZI TOLORAIA Georgia_3 Tbilisi LEPL Vladimir Komarovi Tbilisi Physics and Mathematics School 3 GEO 21 702 17
127 Temirlan Rahimbaev Kazakhstan_12 г.Астана Школа для одаренных детей  №9 «Зерде 12 KAZ 21 402 17
128 Temirlan Baybolov Kazakhstan_5 Восточно-Казахстанская область Восточно-Казахстанский областной специализированный лицей «БІЛІМ-ИННОВАЦИЯ» для одаренных детей 5 KAZ 21 404 17
129 Tiberiu-Ioan Musat Romania_1 Bucharest Tudor Vianu National High School of Computer Science 1 ROU 22 405 17
130 Tilek Ismailov Kyrgyzstan_1 Bishkek UWK SG №9 1 KGZ 22 406 17
131 Timofei Fedoseev Russia_1 Saransk Republic Liceum for Gifted Children 1 RUS 21 407 17
132 Timur Ratnikov Kazakhstan_21 Алматы НАО «Республиканская физико-математическая школа» 21 KAZ 28 408 17
133 TURBAT ENKHBAT Mongolia_1 Ulaanbaatar Erkhet Erdem 1 MNG 22 702 18
134 Valeriy Gavriliev Russia_2 Yakutsk Republican Lyceum 2 RUS 22 408 18
135 Vardan Vardanyan Armenia_2 Yerevan “Quantum” College 2 ARM 23 407 18
136 Viachaslau Akulenka Belarus_1 Mozyr Mozyr Club of young firefighters 1 BLR 21 405 18
137 Vladimir Melnikov Russia_6 Novosibirsk SESC NSU 6 RUS 22 404 18
138 Yahor Koleda Belarus_5 Минск Lyceum of  BSU 5 BLR 22 402 18
139 Yaraslau Barysau Belarus_3 Vitebsk State educational establishment “Gymnasium № 8 of Vitebsk” 3 BLR 22 408 19
140 Ylyas Orayev Turkmenistan_1 Ashgabat 2TKM22 702 20
141 Yslam Orazov Turkmenistan_1 Ashgabat The 86th High School Specialized in English, Chemistry and Biology Secondary School 1 TKM 22 407 19
142 Zhambyl Nuradil Kazakhstan_4 Атырауская Атырауский областной специализированный лицей-интернат «Білім-инновация» для одаренных юношей 4KAZ 22 702 19
143 Zhan Kurbanbaev Kazakhstan_12 г.Астана Международная школа «SPECTRUM» 12 KAZ 22 405 19
144 Zvezdin Besarabov Bulgaria_1 Sofia NPMG 1 BGR 21 404 19

 

Top