КАЗ | РУС | EN

 

The Republican Specialized Physics-Mathematics Secondary Boarding School for Gifted Student

 

N Name Surname Code SP Num Total theory Total exp Total  
1 Edgar Vardanyan 1ARM Armenia 11 23,35 13 36,35 GOLD
2 Dmitry Norkin 7RUS Russia 11 20,45 15 35,45 GOLD
2 Ivan Uteshev 4RUS Russia 11 23,8 10,25 34,05 GOLD
3 Maksim Eliseev 4RUS Russia 12 21,3 12,5 33,8 GOLD
3 Mihajlo Sporić SRB Serbia 12 21,05 12 33,05 GOLD
4 Ilya Kochergin 11RUS Russia 12 17,5 13,5 31 GOLD
4 Vladimir Zhilitskij 6RUS Russia 12 20 10,3 30,3 GOLD
5 Ilia Zykov 4RUS Russia 14 17,55 12,65 30,2 GOLD
5 Bahdan Zviazhynski BLR Belarus 11 17,7 12,5 30,2 GOLD
6 Ashot Matevosyan 2ARM Armenia 12 17,75 12 29,75 GOLD
6 Kirill Shiianov 4RUS Russia 15 16,55 12,4 28,95 GOLD
7 Nurbolat Kenbayev 17KAZ Kazakhstan 11 17,25 10 27,25 GOLD
7 Aleksandr Pashkovskij 6RUS Russia 11 15,75 11,3 27,05 GOLD
8 Sergei Vlasenko 1RUS Russia 12 16,5 10,5 27 GOLD
8 Svetlin Totev 2BGR Bulgaria 11 13,4 13,55 26,95 GOLD
9 Ivan Kargapolov 6RUS Russia 13 14,55 11,8 26,35 SILVER
9 Gleb Kuznetsov 7RUS Russia 12 14 11,8 25,8 SILVER
10 Ara Mambreyan 1ARM Armenia 12 13,55 12 25,55 SILVER
10 Artem Petrov 2RUS Russia 11 14,75 10,6 25,35 SILVER
11 Hrachya Babujyan 3ARM Armenia 12 15,55 9,3 24,85 SILVER
11 Gordei Zikratckii 4RUS Russia 13 11,2 12,55 23,75 SILVER
12 Anton Sedletskiy 9KAZ Kazakhstan 11 13,55 10,2 23,75 SILVER
12 Nikola Pulev 2BGR Bulgaria 12 12 11 23 SILVER
13 Aivar Abrashuly 6KAZ Kazakhstan 11 14,8 8 22,8 SILVER
13 Giorgi Khomeriki 2GEO Georgia 11 12,3 10 22,3 SILVER
14 Farhad Allahverdiyev 1AZE Azerbaijan 11 12 10,1 22,1 SILVER
14 Hleb Fiadziushkin BLR Belarus 14 10,2 11,8 22 SILVER
15 Shyngys Aitkazinov 5KAZ Kazakhstan 11 11,5 10,5 22 SILVER
15 Pavel Gerasimenko 5RUS Russia 12 10,5 11,3 21,8 SILVER
16 Yan Lahouski BLR Belarus 12 7,25 14,5 21,75 SILVER
16 Sabuhi Mikayilov 3AZE Azerbaijan 11 17,1 4,6 21,7 SILVER
17 Aknazar Kazhymurat 3KAZ Kazakhstan 11 12,5 9 21,5 SILVER
17 Murod Mirzhalilov 1TJK Tajikistan 11 10 11 21 BRONZE
18 Azimdzhon Temurdzhonov 2TJK Tajikistan 11 11 10 21 BRONZE
18 Edvard Khalafyan 3ARM Armenia 13 13 7,6 20,6 BRONZE
19 Anastasiia Uvarova 4RUS Russia 16 13,7 6,8 20,5 BRONZE
19 Dušan Novičić SRB Serbia 11 12,75 7,6 20,35 BRONZE
20 Nauryzbay Koishekenov 11KAZ Kazakhstan 11 12,75 7,5 20,25 BRONZE
20 Farabi Аskar 16KAZ Kazakhstan 12 9 10,8 19,8 BRONZE
21 Michael Belakovsky 11RUS Russia 11 12,8 6,8 19,6 BRONZE
21 Aray Seitesh 18KAZ Kazakhstan 12 10 9,25 19,25 BRONZE
22 Mikhail Vidanov 8RUS Russia 11 8,5 10,6 19,1 BRONZE
22 Andrei Kryshtopik BLR Belarus 13 13,65 5 18,65 BRONZE
23 Iakov Andreev 2RUS Russia 12 8 10,5 18,5 BRONZE
23 Tengiz Ibrayev 3KAZ Kazakhstan 12 8,45 10 18,45 BRONZE
24 Nursultan Pansat 13KAZ Kazakhstan 11 8,75 9,6 18,35 BRONZE
24 Andrei Skalkin 1RUS Russia 11 7,45 10,6 18,05 BRONZE
25 Zikrulloh Khuzhakulov 1TJK Tajikistan 12 10,5 7,5 18 BRONZE
25 Vladyslav Verteletskyi  UKR Ukraine 11 9,5 8,5 18 BRONZE
26 Mikayel Mkrtchyan 2ARM Armenia 11 15,8 1,5 17,3 BRONZE
26 Dobrinoiu Monica-Cristina ROU Romania 12 5,45 11,8 17,25 BRONZE
27 Oleg Fafurin 2RUS Russia 13 8 9,05 17,05 BRONZE
27 Giorgi Grigolia 4GEO Georgia 11 8,75 8,25 17 BRONZE
28 Emil Alizada 1AZE Azerbaijan 12 14,05 2,9 16,95 BRONZE
28 Artem Ashimov 17KAZ Kazakhstan 12 10,5 6,3 16,8 BRONZE
29 Timur Stepanov 5RUS   11 8 8,75 16,75  
29 Adilet Uvaliyev 5KAZ   12 16,3 0 16,3  
30 Draghici Andrei ROU   11 6,75 9,2 15,95  
30 Nurbek Baizakov 2KGZ   11 7,95 7,6 15,55  
31 Dinmuhamed Sanatuly 19KAZ   11 3,75 11,6 15,35  
31 Georgiy Baroncha 9KAZ   12 7,5 7,5 15  
32 Kunduz Baryktabasova 18KAZ   11 4 11 15  
32 Aram Arakelyan 3ARM   11 8 6,8 14,8  
33 Daniil Yakovlev 10KAZ   12 4,5 10,3 14,8  
33 Kemal Kochekov 1TKM   11 12,25 2,5 14,75  
34 Adilkhan Sarsen 12KAZ   11 6,5 8,1 14,6  
34 Assar Kuchikov 8KAZ   12 3,5 10,8 14,3  
35 Arkhat Surash 6KAZ   12 7,45 6,5 13,95  
35 Anton Shevchenko UKR   12 5,5 8,3 13,8  
36 Anatoliy Gor'kov 10RUS   11 9,75 4 13,75  
36 Vsevolod Kiselevskiy 8RUS   12 3 10 13  
37 Aigerim Omirbekova 15KAZ   12 4,45 8,5 12,95  
37 Мaksat Ramilev 2KGZ   12 8,45 4,3 12,75  
38 Nurdaulet Кemel 1KAZ   11 5,7 7 12,7  
38 Gela Patashuri 4GEO   12 6,5 5 11,5  
39 Ansar Azhdarov 19KAZ   12 6,7 4,8 11,5  
39 Dias Tulegenov 12KAZ   12 8,25 2,5 10,75  
40 Elene Kravishvili 1GEO   12 7 3,5 10,5  
40 Temirkhan Sailau 7KAZ   11 9,5 1 10,5  
41 Berdimyrat Annamuradov 1TKM   12 3,75 6,5 10,25  
41 Yeldos Bakhtiyar  4KAZ   12 1,5 8,6 10,1  
42 Pavel  Kiselev 9RUS   11 1,75 7,8 9,55  
42 Muhammetmyrat Yarmatov 2TKM   11 6,7 2,5 9,2  
43 Aidyn Zhanbolat 11KAZ   12 3 6 9  
43 Luka Khizanishvili 2GEO   12 3,4 5,4 8,8  
44 Almat Abilez 13KAZ   12 3,25 5,3 8,55  
44 Oleg Krokhalev  10RUS   12 3 4,65 7,65  
45 Mikhail Gubarenko 1KGZ   11 2,5 5,05 7,55  
45 Nurzhan Taishigara 8KAZ   11 1 6 7  
46 Ayan Zholaman 10KAZ   11 1,5 5 6,5  
46 Almira Токtarkhanova 16KAZ   11 2,25 4,25 6,5  
47 Temirlan Mazhitov 7KAZ   12 2,75 3,5 6,25  
47 Cendikiawan Suryaatmadja IDN   11 5,45 0,5 5,95  
48 Assel Sagingaliуeva 14KAZ   11 2,75 3 5,75  
48 Mehdi Aghajanov 2AZE   11 1 4,5 5,5  
49 Sabina Abdurakhmanova 4TJK   11 5 0,5 5,5  
49 Alibek Kerimov 2TKM   12 5,25 0 5,25  
50 Takhir Baltabai 2KAZ   11 0,25 5 5,25  
50 Sherkhan Azim 1KAZ   12 1 4 5  
51 Nurali Sarbakysh 2KAZ   12 0 5 5  
51 Dias Orazali  4KAZ   11 0 5 5  
52 Mariami Bagishvili 1GEO   11 2,5 2 4,5  
52 Nushervon Rajabov 4TJK   12 4 0 4  
53 Vladimir  Shmidt 14KAZ   12 2 1,8 3,8  
53 Andrei Mukhin 1KGZ   12 1,5 2 3,5  
54 Azizjon Nurmatov 3TJK   12 1,5 2 3,5  
54 Sanzhar Amirgaliyev 15KAZ   11 1 2 3  
55 Seyithan Rozyyev 2TKM   13 1,5 1,4 2,9  
55 Timur Ozdemir 3GEO   12 1,75 1 2,75  
56 Musamir Mirov 2TJK   12 2 0 2  
56 Emiliyan Greshkov 1BGR   11 1,75 0 1,75  
57 Omari Mamalashvili 3GEO   11 1,75 0 1,75  
57 Aidana Meldekhanova 20KAZ   11 0,5 1 1,5  
58 Shamistan Latifov 2AZE   12 1,25 0 1,25  
58 Jobiri Qurbonali 3TJK   11 1 0 1  
59 Bashirjon Azimov 3TJK   14 1 0 1  
59 Sino Husainov 3TJK   13 0,25 0 0,25  
60 Arlan Zhanatbekov 19KAZ   13 0 0 0  

 

 

 

10th International Zhautykov Olympiad


9th International Zhautykov Olympiad


8th International Zhautykov Olympiad


7th International Zhautykov Olympiad

IZhO Organizing Committee: The Republic of Kazakhstan, 050040, Almaty, Bukhar Zhyrau 36, Republican Specialized Physics-Mathematics Secondary Boarding School for gifted students named after O.Zhautykov
Tel/fax: +7-727-395-01-77, Tel. +7-727-395-01-85, +7-727-395-01-83.
The school web-site: www.fizmat.kz E-mail address: Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

Main Menu

Main Menu