КАЗ | РУС | EN

 

The Republican Specialized Physics-Mathematics Secondary Boarding School for Gifted Student

 

 

Name Surname Country Code  Number P1 P2 P3 P4 P5 P6 Sum  
1 Ivan Frolov Russia 7RUS 3 7 7 7 7 7 7 42 золото
2 Ruslan Salimov Russia 7RUS 1 7 7 7 7 7 0 35 золото
3 Timothy Jacob Wahyudi Indonesia IDN 1 7 7 7 7 0 3 31 золото
4 Aleksandar  Cherganski Bulgaria 2BGR 1 7 7 7 7 1 0 29 золото
5 Eduard Gomktsyan Armenia 3ARM 2 7 7 0 7 7 0 28 золото
6 Aleksa Konstantinov Serbia SRB 1 7 7 0 7 7 0 28 золото
7 Ognjen Tošić Serbia SRB 2 7 7 0 7 7 0 28 золото
8 Bodrol Olonbaatar Mongolia 2MNG 1 7 7 7 2 1 0 24 золото
9 Batzorig Zorigoo  Mongolia 2MNG 2 7 7 3 7 0 0 24 золото
10 Nikolay Chufarovskiy Russia 1RUS 2 7 7 0 7 3 0 24 золото
11 Vadim Luchkin Russia 11RUS 1 7 7 2 1 7 0 24 золото
12 Denitsa Markova Bulgaria 2BGR 3 7 7 7 2 0 0 23 золото
13 Violeta Naydenova Bulgaria 2BGR 4 7 7 2 7 0 0 23 золото
14 Olga Badazhkova Russia 6RUS 3 7 7 0 2 7 0 23 золото
15 Narek Khandanyan Armenia 1ARM 1 7 7 7 1 0 0 22 серебро
16 Aleksandre Saatashvili Georgia 4GEO 1 7 6 2 7 0 0 22 серебро
18 Anatoly Kalambet Russia 11RUS 2 7 7 7 0 1 0 22 серебро
19 Aleksa Milojević Serbia SRB 3 7 7 0 7 1 0 22 серебро
20 Khurshid Juraev Uzbekistan 3UZB 1 7 7 0 1 7 0 22 серебро
21 Alexandra Latysheva Kazakhstan 9KAZ 3 7 7 0 7 1 0 22 серебро
22 Aruzhan Amanbayeva Kazakhstan 18KAZ 2 7 7 0 1 7 0 22 серебро
23 Sergey Nersisyan Armenia 1ARM 2 7 7 0 7 0 0 21 серебро
24 Davit Tatoshvili Georgia 2GEO 2 7 7 0 7 0 0 21 серебро
25 Merdan Harramov Russia 6RUS 2 7 7 0 7 0 0 21 серебро
26 Temirlan Amangeldin Kazakhstan 1KAZ 2 7 7 0 7 0 0 21 серебро
27 Arsen Hambardzumyan Armenia 2ARM 1 7 7 0 6 0 0 20 серебро
28 Illia Pchalintsau Belarus BLR 1 7 7 4 2 0 0 20 серебро
29 Danat Ibragimov Russia 1RUS 1 7 7 0 6 0 0 20 серебро
31 Artem Sheremet Russia 7RUS 2 6 7 0 7 0 0 20 серебро
32 Maria Dmitrieva Russia 11RUS 3 6 7 0 7 0 0 20 серебро
33 Georgiy Pak Kazakhstan 3KAZ 1 7 1 0 5 7 0 20 серебро
35 Daniel Atanasov Bulgaria 2BGR 2 7 7 2 2 0 0 18 серебро
36 Turkhuu Batbaatar Mongolia 1MNG 4 7 7 2 1 1 0 18 серебро
37 Tatiana Vasilyeva Russia 1RUS 3 7 7 2 2 0 0 18 серебро
38 Bakytzhan Kurmanbek Kazakhstan 19KAZ 4 7 3 0 7 1 0 18 серебро
39 Vahagn Altunyan Armenia 2ARM 3 7 7 0 2 1 0 17 бронза
40 Aleksandr Karalyan Armenia 3ARM 5 7 5 0 5 0 0 17 бронза
41 Giorgi Kldiashvili Georgia 3GEO 2 7 3 0 7 0 0 17 бронза
42 Sanzhar Yeleuov Kazakhstan 1KAZ 1 7 3 0 1 6 0 17 бронза
43 Yessenaly Zhangbyrbayev Kazakhstan 17KAZ 1 7 7 1 2 0 0 17 бронза
44 Aliaksandr Yuran Belarus BLR 3 7 7 0 1 1 0 16 бронза
45 Daviti Bezhanishvili Georgia 2GEO 1 7 7 0 1 1 0 16 бронза
46 Stepan Konenkov Russia 2RUS 2 7 7 0 1 1 0 16 бронза
47 Michil Petrov Russia 5RUS 1 7 7 0 1 1 0 16 бронза
48 Muhammetnazar Annamuhammedov Turkmenistan 2TKM 1 7 7 0 1 1 0 16 бронза
49 Nurseit Seitzhanov Kazakhstan 6KAZ 2 7 7 0 1 1 0 16 бронза
50 Aleхey Tsekhovoу Kazakhstan 14KAZ 3 7 7 0 1 1 0 16 бронза
51 Raiymbek Akshulakov Kazakhstan 17KAZ 2 7 1 0 1 7 0 16 бронза
52 Baurzhan Salimzhanov Kazakhstan 19KAZ 1 7 7 0 1 1 0 16 бронза
53 Miras Kabdygali Kazakhstan 19KAZ 2 6 7 2 1 0 0 16 бронза
54 Sevak Abrahamyan Armenia 3ARM 3 7 7 0 1 0 0 15 бронза
55 Swetlana Shaban Belarus BLR 2 7 7 0 1 0 0 15 бронза
56 Temuri Mikava Georgia 3GEO 1 7 6 0 1 1 0 15 бронза
57 Turbat Battsengel Mongolia 2MNG 3 7 7 0 0 1 0 15 бронза
58 Mikhail Kidiankin Russia 4RUS 1 7 7 0 1 0 0 15 бронза
59 Sapar Charyyev Turkmenistan 1TKM 2 7 7 0 1 0 0 15 бронза
60 Amir Mokhammed-Ali Kazakhstan 9KAZ 1 7 7 0 1 0 0 15 бронза
61 Akhmad Sumekenov Kazakhstan 9KAZ 2 7 7 0 1 0 0 15 бронза
62 Agabek Baliikhanov Kazakhstan 12KAZ 1 7 1 0 0 7 0 15 бронза
63 Shyngys Bilyalov Kazakhstan 15KAZ 2 7 7 0 1 0 0 15 бронза
64 Khamzat Nugmanuly Kazakhstan 18KAZ 3 7 1 0 7 0 0 15 бронза
65 Ali Sanzhar Muhamedzhanov Kazakhstan 19KAZ 3 0 7 0 1 7 0 15 бронза
66 Hovhannes Sahakyan Armenia 2ARM 2 7 4 0 3 0 0 14 бронза
67 Irakli Shalibashvili Georgia 2GEO 3 7 4 0 1 2 0 14 бронза
68 Bakdauren Narbaev Kazakhstan 2KAZ 1 7 4 2 1 0 0 14 бронза
69 Sultanbek Aitzhanov Kazakhstan 6KAZ 3 7 6 0 0 1 0 14 бронза
70 Elene Karangozishvili Georgia 4GEO 3 7 0 0 1 0 0 14 бронза
71 Anar Huseynov Azerbaijan 1AZE 2 7 4 0 1 1 0 13 бронза
72 Seyitmuhammet Shamyradov Turkmenistan 1TKM 1 7 6 0 0 0 0 13 бронза
73 Arsenii Nikolaiev  Ukraine UKR 1 7 4 0 2 0 0 13 бронза
74 Adlet Ruslan Kazakhstan 13KAZ 1 7 6 0 0 0 0 13 бронза
75 Temirkhan Zimanov Kazakhstan 16KAZ 1 7 1 2 2 1 0 13 бронза
76 Abubakir Koshek Kazakhstan 18KAZ 1 7 4 0 2 0 0 13 бронза
77 Emil Gasimov Azerbaijan 3AZE 2 7 3 0 1 1 0 12 бронза
78 Gvantsa Tsutskhashvili Georgia 1GEO 1 7 4 0 1 0 0 12 бронза
79 Saadinur Azisbek uulu Kyrgyzstan 2KGZ 2 7 3 0 1 1 0 12 бронза
80 Dima Andreea Romania ROU 2 7 3 0 2 0 0 12 бронза
81 Ivan Tarabukin Russia 5RUS 2 7 3 0 1 1 0 12 бронза
82 Alisheri Anvar Tajikistan 3TJK 1 7 3 0 2 0 0 12 бронза
83 Serikbolsyn Meyram Kazakhstan 2KAZ 2 7 1 2 1 1 0 12 бронза
84 Almas Oral Kazakhstan 18KAZ 4 7 3 0 2 0 0 12 бронза
85 Mehdi Aghakishiyev Azerbaijan 2AZE 1 7 3 0 1 0 0 11  
86 Aysen Kychkin Russia_5 5RUS 3 7 4 0 0 0 0 11  
87 Jakhongir Murodov Tajikistan_1 1TJK 1 7 1 0 2 1 0 11  
88 Abubakr Usmanov Tajikistan_2 2TJK 2 7 2 0 2 0 0 11  
89 Orazmuhammet Bayramov Turkmenistan_1 1TKM 3 7 3 0 1 0 0 11  
90 Jamshid Yakhshiev Uzbekistan_2 2UZB 1 7 3 0 1 0 0 11  
91 Daniyar Abesbek Kazakhstan_6 6KAZ 1 7 3 0 1 0 0 11  
92 Erbolat Koptleuov Kazakhstan_11 11KAZ 1 7 4 0 0 0 0 11  
93 Saddam Asmatullaуev Kazakhstan_14 14KAZ 1 7 3 0 1 0 0 11  
94 Rakhman Asmatullaуev Kazakhstan_14 14KAZ 2 7 2 0 2 0 0 11  
95 Alikhan Okas Kazakhstan_17 17KAZ 3 7 1 0 1 2 0 11  
96 Vahan Martirosyan Armenia_1 1ARM 3 6 3 0 1 0 0 10  
97 Tahir Nadirov Azerbaijan_1 1AZE 1 7 1 0 1 1 0 10  
98 Begaaly Chiketaev Kyrgyzstan_2 2KGZ 1 7 1 0 1 1 0 10  
99 Аbdygany Isaev Kyrgyzstan_2 2KGZ 3 7 1 0 1 1 0 10  
100 Nikolai Karol Russia_2 2RUS 1 2 5 0 1 0 2 10  
101 Mekhron Bobokhonov Tajikistan_2 2TJK 1 6 3 0 1 0 0 10  
102 Sunatullo Rakhmatov Tajikistan_2 2TJK 3 7 1 0 1 1 0 10  
103 Parvizjon Aliev Tajikistan_3 3TJK 3 7 3 0 0 0 0 10  
104 Rustem Haitov Turkmenistan_2 2TKM 3 7 1 0 1 1 0 10  
105 Tokmyrza Кakenov Kazakhstan_1 1KAZ 3 7 1 0 1 1 0 10  
106 Muratzhan Kyranbay Kazakhstan_2 2KAZ 3 7 1 0 1 1 0 10  
107 Artur Pak Kazakhstan_3 3KAZ 3 7 1 0 1 1 0 10  
108 Nurkhan Issin Kazakhstan_10 10KAZ 2 7 3 0 0 0 0 10  
109 Areg Vrtanesyan Armenia_3 3ARM 4 7 0 0 2 0 0 9  
110 Anar Abbasli Azerbaijan_2 2AZE 2 7 1 0 0 1 0 9  
111 Mikita Hrechykha Belarus BLR 4 7 0 0 2 0 0 9  
112 Ekaterine Kvaghinidze Georgia_3 3GEO 3 7 1 0 1 0 0 9  
113 Zurab Tsinadze Georgia_4 4GEO 2 7 1 0 1 0 0 9  
114 Moses Mayer Indonesia IDN 3 7 1 0 0 1 0 9  
115 Timofei Shashkov Russia_2 2RUS 3 7 1 0 1 0 0 9  
116 Samariddini Abdukarim Tajikistan_3 3TJK 2 7 1 0 0 1 0 9  
117 Ruslan Myratgeldiyev Turkmenistan_2 2TKM 2 7 1 0 1 0 0 9  
118 Abdumalik Abdukayumov Uzbekistan_2 2UZB 2 7 1 0 1 0 0 9  
119 Abdulmalik Hamroev Uzbekistan_2 2UZB 4 7 1 0 1 0 0 9  
120 Temurbek Khasanov Uzbekistan_3 3UZB 3 7 1 0 1 0 0 9  
121 Aiya Kuchukova Kazakhstan_3 3KAZ 2 7 1 0 1 0 0 9  
122 Yerniyaz Magambetov Kazakhstan_8 8KAZ 3 7 1 0 1 0 0 9  
123 Daniyar Syrlybayev Kazakhstan_11 11KAZ 3 7 1 0 1 0 0 9  
124 Ali Abibulla Kazakhstan_13 13KAZ 2 1 7 0 1 0 0 9  
125 Alikhan Zimanov Kazakhstan_16 16KAZ 2 7 0 0 1 1 0 9  
126 Ramil Jabiyev Azerbaijan_3 3AZE 1 7 0 0 1 0 0 8  
127 Chiroiu-Jitianu  Doina Romania ROU 1 5 1 0 1 1 0 8  
128 Usmonjon Ashurmatov Tajikistan_1 1TJK 3 7 1 0 0 0 0 8  
129 Odiljon Ikromov Tajikistan_4 4TJK 1 7 1 0 0 0 0 8  
130 Muhammadjon Boboev Tajikistan_4 4TJK 3 7 1 0 0 0 0 8  
131 Yusufbek Otabekov Tajikistan_4 4TJK 4 7 0 0 0 1 0 8  
132 Tolibjon Ismoilov Uzbekistan_3 3UZB 2 7 1 0 0 0 0 8  
133 Rikhat Akizhanov Kazakhstan_5 5KAZ 2 7 0 0 0 1 0 8  
134 Izat Khamiyev Kazakhstan_10 10KAZ 1 7 1 0 0 0 0 8  
135 Maxat Tassemenov Kazakhstan_12 12KAZ 2 7 1 0 0 0 0 8  
136 Kuanysh Anarbay Kazakhstan_13 13KAZ 3 7 1 0 0 0 0 8  
137 Alisher Sembekov Kazakhstan_15 15KAZ 3 7 1 0 0 0 0 8  
138 Samir  Novruzov Azerbaijan_3 3AZE 3 7 0 0 0 0 0 7  
139 Lukas Kubacki Czech Republic CZE 1 2 3 0 1 1 0 7  
140 Lada Dudnikova Russia_6 6RUS 1 2 3 0 2 0 0 7  
141 Ekhson Kholzoda Tajikistan_3 3TJK 4 7 0 0 0 0 0 7  
142 Mirsaid Ravilov Uzbekistan_2 2UZB 3 7 0 0 0 0 0 7  
143 Vladislav Galiulin Kazakhstan_8 8KAZ 2 7 0 0 0 0 0 7  
144 Nursultan Akhmetzhanov Kazakhstan_11 11KAZ 2 7 0 0 0 0 0 7  
145 Temirlan Omarov Kazakhstan_12 12KAZ 3 3 3 0 1 0 0 7  
146 Tsend-Ayush Unenchimeg Mongolia_1 1MNG 2 2 3 0 0 1 0 6  
147 Margarita Guletskaya Russia_8 8RUS 2 3 3 0 0 0 0 6  
148 Nikita Balykin Kyrgyzstan_1 1KGZ 1 3 0 0 1 1 0 5  
149 Enkhbayasgalan Erdenebaatar Mongolia_1 1MNG 1 2 3 0 0 0 0 5  
150 Uranchimeg Zamindii Mongolia_1 1MNG 3 2 3 0 0 0 0 5  
151 Dicilea  Alex-Valentin Romania ROU 3 3 1 0 1 0 0 5  
152 Ivan Arkhipov Russia_8 8RUS 1 0 4 0 1 0 0 5  
153 Latofat Bobojonova Uzbekistan_3 3UZB 4 3 1 0 0 1 0 5  
154 Ivaylo Georgiev Bulgaria_1 1BGR 2 0 3 0 1 0 0 4  
155 Aleksandre Oniani Georgia_1 1GEO 2 1 1 0 1 1 0 4  
156 Alfian Edgar Tjandra Indonesia IDN 2 0 3 0 0 1 0 4  
157 Tamara Kucherenko Kyrgyzstan_1 1KGZ 3 2 0 0 1 1 0 4  
158 Georgiy  Malinovskiy Russia_9 9RUS 1 0 4 0 0 0 0 4  
159 Raykhon Orifova Uzbekistan_1 1UZB 1 1 1 0 1 1 0 4  
160 Vyacheslav Ermolaev Kazakhstan_5 5KAZ 3 2 1 0 0 1 0 4  
161 Veronika Bliznetsova Kazakhstan_10 10KAZ 3 0 3 0 0 1 0 4  
162 Asadullah Camalov Azerbaijan_2 2AZE 3 0 1 0 1 1 0 3  
163 Georgi Bonev Bulgaria_1 1BGR 1 0 3 0 0 0 0 3  
164 Daniar Ibraimov Kyrgyzstan_1 1KGZ 2 2 0 0 0 1 0 3  
165 Akniyet Darkhan Kazakhstan_7 7KAZ 1 0 3 0 0 0 0 3  
166 Anuar Aisin  Kazakhstan_8 8KAZ 1 0 3 0 0 0 0 3  
167 Dauren Kuandyk Kazakhstan_15 15KAZ 1 0 1 2 0 0 0 3  
168 Varazdat Stepanyan Armenia_3 3ARM 1 0 1 0 1 0 0 2  
169 Fazil Amirli Azerbaijan_1 1AZE 3 0 1 0 1 0 0 2  
170 Ales Bartolomejev Czech Republic CZE 2 0 1 0 1 0 0 2  
171 Bayarbat Battseren Mongolia_1 1MNG 5 0 1 0 1 0 0 2  
172 Evgeniia Krylova Russia_4 4RUS 2 0 1 0 0 1 0 2  
173 Mikhail Semenov Russia_4 4RUS 3 0 0 1 1 0 0 2  
174 Alijon Avliyoqulov Tajikistan_1 1TJK 2 0 1 0 1 0 0 2  
175 Assylan Makulbek  Kazakhstan_4 4KAZ 1 0 1 0 0 1 0 2  
176 Akearesi Asikaer  Kazakhstan_4 4KAZ 2 0 1 0 0 1 0 2  
177 Bauyrzhan Tuktubayev  Kazakhstan_4 4KAZ 3 1 1 0 0 0 0 2  
178 Diana  Abdrakhmanova Kazakhstan_16 16KAZ 3 0 1 0 0 1 0 2  
179 Alisher Rogov Tajikistan_4 4TJK 2 1 0 0 0 0 0 1  
180 Somonjoni Saidzoda Tajikistan_4 4TJK 5 0 0 0 0 1 0 1  
181 Abdumubin Mamadjonov Tajikistan_4 4TJK 6 0 1 0 0 0 0 1  
182 Symbat Аmanzholov Kazakhstan_7 7KAZ 3 0 1 0 0 0 0 1  
183 Aigerim Adilgazinova Kazakhstan_5 5KAZ 1 0 0 0 0 0 0 0  
184 Richard Raissov Kazakhstan_7 7KAZ 2 0 0 0 0 0 0 0  
185 Erasul Ondabayev Kazakhstan_20 20KAZ 1 0 0 0 0 0 0 0  
186 Aidana Kadulkhan Kazakhstan_20 20KAZ 2 0 0 0 0 0 0 0  

10th International Zhautykov Olympiad


9th International Zhautykov Olympiad


8th International Zhautykov Olympiad


7th International Zhautykov Olympiad

IZhO Organizing Committee: The Republic of Kazakhstan, 050040, Almaty, Bukhar Zhyrau 36, Republican Specialized Physics-Mathematics Secondary Boarding School for gifted students named after O.Zhautykov
Tel/fax: +7-727-395-01-77, Tel. +7-727-395-01-85, +7-727-395-01-83.
The school web-site: www.fizmat.kz E-mail address: Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

Main Menu

Main Menu